Hirdetés

Másfél év vajúdás után, május 12-én indul a traktor-roncsprogram

Május 12-én 10 órától tölthetik fel igényléseiket az új traktor (és kapcsolható kiegészítők) vagy önjáró mezőgazdasági gép vásárlásához állami részfinanszírozást kérő gazdák a Környezetvédelmi Alap honlapján elérhetővé váló applikációban (afm.ro).

Burus János Botond
Másfél év vajúdás után, május 12-én indul a traktor-roncsprogram
Régi traktor. 2024. január 17-én jelentették be a programot, most rajtolhat az igénylés Fotó: László F. Csaba

A – jelek szerint – rajthoz álló traktor-roncsprogramba elméletileg május 19-én 23.59-ig lehet jelentkezni, gyakorlatilag viszont addig fogadnak igényléseket, amíg az előirányzott 500 millió lejes keret ki nem merül. Ha a korábbi programok – például a napelemrendszerek telepítését támogató Zöld Ház – tapasztalataiból indulunk ki, feltételezhető, hogy az igénylőknek gyakorlatilag pár perc áll majd rendelkezésükre, hogy feltöltsék a kért dokumentumokat.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


A tájékoztatás szerint a traktor-roncsprogramba való jelentkezéshez 5 dokumentum szükséges: egy az AFM oldaláról letöltött, elektronikusan kitöltött, majd újra feltöltött finanszírozási kérés – amit nem szükséges aláírni! –, továbbá: az igénylő személyazonossági igazolványa, igazolás arról, hogy nincs adótartozása az állam felé, egy másik igazolás arról, hogy nincs tartozása a helyi önkormányzat felé, illetve a termelői igazolvány. Ha valamelyik dokumentumot tévesen töltik fel, azon már nem lehet módosítani. A traktor-roncsprogramban sikeresen pályázók ki kell vonjanak a forgalomból egy régi – nem feltétlenül mezőgazdasági – járművet. A megvásárolt traktor értéke nem haladhatja meg az 55 ezer eurót, a program a vásárlási ár 65 százalékát, fiatal gazdák esetében 80 százalékát állja, a többi az igénylő önrésze.

– Nagyon várják a gazdák, hiszen gépesítés nélkül ma már nehéz elképzelni a mezőgazdaságot. Külön pozitívum, hogy a fiatal gazdákat pozitívan diszkriminálja a program. A falugazdász kollégákkal mindenhol segítünk az akták összeállításában és feltöltésében. A program kezdetétől egy WhatsApp csoportot működtetünk, amelynek jelenleg 721 tagja van, és ezen keresztül válaszolunk a kérdésekre. Amennyiben bárki szeretne csatlakozni, hogy értesüljön a programmal kapcsolatos információkról, a falugazdász kollégák be tudják kapcsolni. Bízom benne, sok nyertese lesz Székelyföldön a programnak – nyilatkozta lapunknak Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE) elnöke.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!