Korszerű járműveket kaptak a Székely Vérlovagok
Két, vérszállításra alkalmas motorkerékpárt adományozott a magyarországi Vérlovagok önkéntes sürgősségi vérszállító közösség az Erdély Mentőcsoport Csíkszék Fiókjának, amelyeket motoros önkénteseik, a Székely Vérlovagok használhatnak majd. A motorkerékpárokat a Magyar Véradók Szövetsége ajánlotta fel, péntek délelőtt adták át a kétkerekű járműveket.
A hivatalos átadáskor elhangzott: jelentősen lerövidíti az életmentő vérkészítmények szállításához szükséges időt az a két motorkerékpár, amelyet a Magyar Véradók Szövetsége és magyarországi Vérlovagok közössége adományozott a Székely Vérlovagok önkéntes sürgősségi motoros vérszállító szolgálat számára. Utóbbit a Magyar Véradók Szövetsége, a Magyar Mentőszolgálat Alapítvány és az Erdély Mentőcsoport Csíkszék Fiókja összefogásának eredményeként hozzák létre.
Sürgősségi motoros vérszállító szolgálatot indítanak
A járműveket pénteken ünnepélyes körülmények között adták át Csíkszeredában. Az eseményen Gál Gellért-István, az Erdély Mentőcsoport Csíkszék Fiókjának elnöke elmondta: több mint egyéves előkészítő munka után a Székely Vérlovagok elindulásával Románia lesz a világ ötödik olyan országa – az Egyesült Királyság, Írország, Ausztrália és Magyarország után –, ahol megalakul az önkéntes sürgősségi motoros vérszállító szolgálat és az ezt életre hívó közösség.
– Ez az életmentő kezdeményezés lehetőséget ad arra, hogy biztosítsuk a gyors és biztonságos vér- és vérkészítmény-szállítást szükséget szenvedőknek, kórházaknak, laboroknak. Ezt jelenleg az állami mentőszolgálat végzi, az önkéntes motoros vérszállítók az ő munkájukat fogják segíteni, így nekik nem kell mentőautót elvonniuk a betegszállítástól.
A Székely Vérlovagok elsőként Hargita és Kovászna megyében teljesítenek majd szolgálatot.
Reméljük, hogy ez az ingyenes szolgáltatás – Magyarországhoz hasonlóan – hamarosan szerves része lesz az egészségügyi ellátórendszernek – fűzte hozzá az mentőcsoport elnöke.
Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője, az Erdély Mentőcsoport Csíkszék Fiókjának tagja ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: a vér és vérkészítmények a betegellátás egyik legfontosabb alappillérei. Továbbá úgy vélte: Hargita megye az ingyenes szolgáltatás bevezetésével az egész országnak példát mutathat.
Vérlovagnak lenni
– Az emberi vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak annyi van belőle, amennyit véradással begyűjtenek.
Vérlovagnak lenni felemelő érzés, sok ponton tanulságos, néhol kijózanító jellegű, de gyönyörű szolgálat.
Kívánom, hogy a két megye lakossága megbecsülésben részesítse ezt a közösséget – nyilatkozta Samók Dávid, a Magyar Véradók Szövetségének főtitkára és a magyarországi Vérlovagok ügyvivője. Hozzátette: bízik benne, hogy ez az együttműködés és kezdeményezés híd lesz nemcsak a magyarországi és külhoni magyarság, hanem Magyarország és Románia között is. Ugyanakkor további támogatásukról biztosította a jelenlevőket, hogy a Székely Vérlovagok mintájára országszerte további ilyen közösségek alakulhassanak.
Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte: gépkocsivezetőként fontos arra nevelnünk magunkat, hogy figyeljünk jobban a kerékpárosokra és motorkerékpárosokra, engedjünk utat a Székely Vérlovagok járműveinek, mert így mi is segíthetünk abban, hogy ők életeket menthessenek.
Az esemény Bátor Botond pálos atya áldásával zárult, aki megszentelte a motorkerékpárokat, és beszédét a „széles utat kívánok!” gondolattal zárta.
Huszonnégy órás szolgálatot teljesítenének
A Székely Vérlovagok önkéntes sürgősségi vérszállító közösség létrehozásának ötlete Donovál Zoltántól, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kommunikációs referensétől származik. A Hargita Népének elmondta: miután látta, hogy Magyarországon mennyire nagy erejük van és milyen nemes munkát végeznek a Vérlovagok,
2022-ben vált számára egyértelművé, hogy itt is nagy szükség lenne hasonló kezdeményezésre.
Donovál Zoltán úgy fogalmazott: hálával tartozik Konrád Judit kórházmenedzsernek, Péter Szilárd mentőszolgálat-vezetőnek és Samók Dávidnak, hogy együttműködhetnek a magyarországi Vérlovagokkal, így az ötlet immár megvalósult projekt formáját ölthette.
– A magyarországi Vérlovagok önkéntes sürgősségi vérszállító közösség tagjainak száma meghaladja az ötven főt és csaknem húsz járművel – autók és motorkerékpárok – rendelkeznek – közölte a Hargita Népe kérdésére Samók Dávid.
Az, hogy évente átlagosan hány bevetésük van, változó, függ attól, hogy mennyi vért adnak az emberek és mekkora szükség van arra.
– Az a néhány perc, melyet azzal nyerünk, hogy motorkerékpárral szállítjuk a vérkészítményeket a célintézményhez, a műtőasztalon fekvő beteg számára életmentő lehet – mutatott rá a Vérlovagok ügyvivője.
Érdeklődésünkre Gál Gellért-István, az Erdély Mentőcsoport Csíkszék Fiókjának elnöke elmondta: a szolgáltatást a jövőben fogják elindítani. Az adományok átvétele után a beíratás, szállításra alkalmas hűtőtáskával való felszerelés, hatósági engedélyeztetés következik, majd lebonyolítják az önkéntestoborzást, akik oktatás és vizsgaletétel után kezdhetik meg a munkát.
Tervük, hogy a hét minden napján huszonnégy órás ingyenes szolgálatot teljesítsenek.
A két vérszállításra alkalmas jármű egy-egy BMW R1200RT típusú motorkerékpár, melyeket 1200 köbcentis boxermotor hajt meg, egyenként 229 kilogrammot nyomnak, és végsebességük 200 és 220 kilométer/óra között van. A motorkerékpárok megkülönböztető hang- és fényjelzéssel is el vannak látva, különleges járműként igényelnek rájuk rendőrségi engedélyt.