Jelentős előrelépések történtek
Nappali foglalkoztató központokkal ellátott családi típusú otthonokban, illetve nevelőszülőknél biztosítja a megyei gyermekvédelmi és szociális vezérigazgatóság a fogyatékkal élő fiatalok ellátását – nyilatkozta lapunknak Elekes Zoltán igazgató. Az intézményvezető ugyanakkor hangsúlyozta, hogy térségünkben az elmúlt öt évben uniós források felhasználásával jelentősen sikerült javítani a rendszerben gondozott gyermekek körülményein.
Hargita megyében minden nagyobb korábbi központot felszámolt a gyermekvédelmi és szociális vezérigazgatóság, helyüket uniós forrásokból újonnan épített családi típusú otthonok vették át, ahol a régiekhez képest jelentősen jobb és modernebb körülmények között élnek a bentlakók.
Nem állami, de EU-s támogatásból
Az ellátórendszer Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője szerint, annak ellenére, hogy folyamatosan költségvetési problémáik vannak – minden évben szeptembert követően kiegészítést kell kérniük ahhoz, hogy az intézményeiket fenntartsák és a munkatársaikat kifizessék –, megfelelő körülményeket biztosít az állami ellátásban lévő fogyatékkal élő gyermekek számára. A kimondottan súlyos eseteket a Székelykeresztúri Szociális Szolgáltatási Központ látja el, az itteni két ingatlant és mellette működő fejlesztő központot tavaly adta át az igazgatóság, de hasonló családi típusú központok működnek Bélborban és Oklándon is, ahol szintén létesültek a sérült gyermekek számára fenntartott fejlesztő központok.
– Nem állami finanszírozásból, hiszen az éves költségvetésünk épphogy elég a gyermekvédelmi és szociális rendszer fenntartására, de uniós források lehívásával az elmúlt években sikerült több olyan beruházást megvalósítanunk, amelyekkel megfelelő körülményeket tudunk biztosítani az állami szolgáltatásokra szoruló gyermekeknek
– fogalmazott Elekes Zoltán.
Sorompó a létszámstop
A vezérigazgatóság nyilvántartása szerint térségünkben összesen 1178 fogyatékkal élő gyermek él, közülük mindössze 113 fiatalt gondoznak intézményben vagy nevelőszülőknél. Az állami rendszerbe kerülő fogyatékos gyermekek ellátásához szükséges személyzet biztosítása viszont minden évben komoly fejtörést okoz az intézmények vezetőinek, ezekben az otthonokban és házakban ugyanis halmozottan nehéz munkát kell végezzenek az alkalmazottak.
– Nem könnyíti meg a helyzetünket a közszférában újból és újból elrendelt létszámstop sem. A családi házak működtetése például öt személyt kíván meg, ha ebből egy felmond vagy nyugdíjba megy – ezek a jelenségek pedig állandóak –, mindenképpen nehéz helyzetbe kerülünk. A létszámstop következtében vagy a munkatörvénykönyv ellen vétünk, és a meglévő négy emberre ruházzuk át a feladatokat, de a túlóráikat nem tudjuk kifizetni, vagy pedig a gyermekek maradnak megfelelő felügyelet nélkül
– mutatott rá Elekes.
A személyzeti problémákra vonatkozóan az igazgató szerint az állam mostohán kezeli az ellátórendszer optimális működtetéséhez szükséges személyzeti létszám megállapítását, a rendszerben mindenképpen további szakemberekre lenne szükség.
A nehézségek ellenére boldogulnak
Mindezek ellenére Elekes Zoltán szerint az uniós forrásoknak – az oklándi és a bélbori családi típusú házak nagyjából 2,5 millió euró értékű beruházások, utóbbi energetikai felújításának tervezése folyamatban van –, a Hargita megyében működő erős civil szervezetek munkájának, illetve az önkormányzatok támogatásának köszönhetően „egy elég jól működő szociális és gyermekvédelmi ellátórendszer” van a térségünkben.
– Van még, amit tenni, főként azokért a családokért, akik sérült gyermeket nevelnek, hiszen nem minden település mondhatja el magáról, hogy a közelében működik fejlesztő központ, sőt a speciális igényű gyermekek oktatása is csak a nagyobb városokban van megoldva, de sok jó kezdeményezést látunk
– jegyezte meg a szakember.