Influenza: dúl, enyhül, visszatér
Jelentős számú felső légúti fertőzéssel és influenzával diagnosztizált beteget regisztrált a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság január végén, február elején. Az egészségügyi minisztérium az országban jegyzett magas számú influenzás megbetegedések miatt január végén járványügyi vészhelyzetet hirdetett, dr. Tar Gyöngyi Hargita megyei tiszti főorvos a zsúfolt terek kerülését és az egészségügyi intézményekben maszk használatát javasolja.
Az elmúlt hetekben az ország legtöbb pontján sok influenzás megbetegedéssel diagnosztizált beteget jelentettek, a fertőzés nagyfokú terjedése miatt az egészségügyi minisztérium is járványügyi vészhelyzetet léptetett életbe. Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint ez azt jelenti, hogy a járvány ideje alatt javasolt kerülni a zsúfolt tereket, a minisztérium által kibocsátott javaslat szerint kerülni kell a nagyobb létszámú rendezvények szervezését, az egészségügyi intézményekben pedig ajánlott maszkot viselni.
– Az év eleji lassan növekvő influenzás és felső légúti megbetegedéseket követően január végén, február elején megyénkben is megduplázódott a fertőzöttek száma. A koronavírus-járványt követően ez az első komolyabb járvány az országban, s bár vélhetően az esetszámok csökkenni fognak február végére, márciusban egy második hullámra lehet számítani
– nyilatkozta lapunknak dr. Tar Gyöngyi tisztifőorvos.
A megyei népegészségügyi igazgatóság február 4-én összesített adatai szerint térségünkben 6445 felső légúti megbetegedést jelentettek a családorvosok, ebből 803 esetben alakult ki a betegségnek súlyosabb szövődménye, 136 személyt kezeltek kórházban és a jelentés készítésekor újabb 41 személyt utaltak kórházba. Influenzás megbetegedéssel 220 személyt diagnosztizáltak, ebből 49-en szorultak kórházi kezelésre.
– Egyszerre több típusú vírus van jelen az országban, ezért fontos, hogy akik az említett megbetegedés tüneteit tapasztalják magukon, ne menjek közösségbe
– részletezte a tiszti főorvos.
Az egészségügyi szakember szerint fokozottan érintettek a járvány terjedésében a kisgyermekek. Dr. Soós Szabó Klára, a megyei családorvosok szövetségének elnöke közölte, esetükben nagyon fontos, hogy amennyiben az otthoni tüneti kezelés mellett három napon túlmutató lázas állapot lép fel, sürgősen orvoshoz kell fordulni.