Ha nem csurran, elzárják
Nem kevés kintlévősége van Hargita megye legnagyobb víz- és csatornaszolgáltató vállalatának: a Csík- és Udvarhelyszéken szolgáltató Harvíz Rt.-nek 2,4 millió lejjel tartoztak az ügyfelek 2024 végén.
Közel nyolcvan településen biztosít víz- és szennyvízszolgáltatást Csík- és Udvarhelyszéken a Harvíz Rt. A vállalat a legnagyobb ilyen szolgáltató Hargita megyében, ekkora fogyasztói bázissal azonban az is együtt jár, hogy egyes ügyfelek nem törlesztik időben – vagy pedig egyáltalán – a számláikat.
Nem változnak a fizetési szokások
2024 végén a Harvíz kintlévőségei megközelítették a 2,4 millió lejt, ami a havonta kibocsátott számlák összértékének kevesebb mint a felét teszi ki. Ezek határidőn túli tartozások. Ez az összeg nagyjából állandónak tekinthető, és havonta görgeti maga előtt a vállalat, tekintettel arra, hogy a lakosság fogyasztási, illetve fizetési szokásai nem változnak, közölte lapunkkal a vállalat sajtóreferense. Lányi Kinga arra is kitért, hogy a kintlévőség összege magában foglal minden olyan számlát, ami a törvényes 45 napos fizetési határidőt meghaladva maradt kiegyenlítetlenül, függetlenül attól, hogy magánszemélyek, jogi személyek vagy intézmények tartozásairól van szó.
Lakosság–cégek bontásban tehát nem sikerült megkapnunk az összegeket, feltételezhető azonban, hogy a tartozások nagyobb részben háztartásokhoz köthetők. A településenkénti megoszlásról sem tudunk adatokat, a vállalat erről annyit közölt, hogy „a tartozások összegei az egyes településeken természetes módon arányosak a kiszolgált lakosság számával” – azaz minél népesebb egy település, annál nagyobb a kintlévőség százalékos mértéke, bár a helyi vízhasználati sajátosságokat is figyelembe kell venni. Lányi Kinga ugyanakkor azt mondta: vannak olyan közösségek, ahol a szolgáltatás átvétele körüli nézeteltérések miatt a lakosság egy része nehezebben fizeti ki a vízdíjat, így növelve az adott munkapont kintlévőségeit.
A tartozások összege tehát tetemes, azonban meg kell jegyezni, hogy a Harvíz Rt. kintlévőségeinek aránya országos szinten még így is nagyon jónak mondható.
Kifizetődőbb nem tartozni
A víz- és szennyvízszolgáltatásokat szabályozó 2006/241-es törvény előírása szerint a lejárt határidejű számlák közvetlenül végrehajthatók. Amennyiben egy ügyfél a törvényben előírt türelmi idő, vagyis a számla kibocsátásától számított 15 plusz 30 nap után sem rendezi tartozását, figyelmeztetést kap. Ebben tájékoztatják az elmaradásról, arról, hogy a Harvíz Rt. a 45 napnál régebbi tartozásokra a törvény által meghatározott, napi 0,01 százalékos késedelmi kamatot számít fel egészen a számla kifizetéséig, a végrehajtási eljárás elindításának lehetőségéről, valamint arról, hogy a szolgáltatónak jogában áll végső esetben, 60 nap után a szolgáltatást felfüggeszteni – ismertette a procedúrát a sajtóreferens.
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy amikor elindul egy hivatalos adósságtörlesztési eljárás, a behajtásra váró összegen kívül a folyamat összes költsége az adóst terheli, vagyis jelentősen nő majd a végösszeg, amelyet ki kell fizessen. A vállalat szerint az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ez az intézkedés az esetek túlnyomó többségében eredményre vezet.
Ha azonban a tartozás még így sem hajtható be, a szolgáltatás megszüntetése a végső eszköz. Ilyen esetekben az ügyfelet írásban és személyesen is megkeresi a szolgáltató, hogy közösen találjanak megoldást a tartozás rendezésére.
– Tudatában vagyunk annak, hogy a tartozások egy része nehéz helyzetben lévő családoktól származik. Bár tapasztalataink szerint a legnagyobb kintlévőségeket olyan fogyasztók halmozzák fel, akik anyagi helyzetük alapján gond nélkül fizethetnének, előfordulnak olyan esetek is, ahol a hátralék felhalmozása létfenntartási problémákból adódik
– közölte Lányi Kinga.