Hirdetés

Fodrászból nincs hiány, nagybefektetőből annál inkább

A Hargita megyei vállalkozások összesített üzleti forgalma tavaly mintegy 3,8 milliárd euró volt, tiszta nyereségük pedig 354 millió euró. Csíkszereda bővelkedett vállalkozásokban, de inkább Székelyudvarhelyen voltak a fajsúlyosabbak, Gyergyószentmiklóson botorkált a privát szektor, de zónájában fokozódott a külföldi érdeklődés, illetve a befektetések.

Burus János Botond
Fodrászból nincs hiány, nagybefektetőből annál inkább
Látkép: mezőgazdasági, építkezési és szépségipari vállalkozásból van a legtöbb a megyében – de az adatokat árnyalni kell Fotó: Hodgyai István

Az bátran kijelenthető, hogy tavaly sem a vállalkozókedv hiánya fogta vissza a gazdasági fejlődést Hargita megyében: ha a termene.ro mesterséges intelligencián alapuló cégadatbázis információit a megye felnőtt lakosságára (25–64 éves korosztály) vetítjük, azt látni, hogy nagyjából minden hatodik emberre jutott egy vállalkozás. A 15 különböző hivatalos adatbázisból információt gyűjtő termene.ro szerint 2023-ban összesen 31 421 Hargita megyei székhellyel bejegyzett vállalkozás volt, 14 260 vidéki és 17 161 városi környezetben. Utóbbiak halmazából kitűnik a megyeszékhely: 6580 csíkszeredai székhelyű vállalkozást tartottak nyilván 2023-ban. 
Bár kalaplevéve állunk a mesterséges intelligencia képességei előtt, szeretjük több forrásból is leellenőrizni az információkat. Kérdésünkre a Hargita Megyei Kereskedelmi Törzskönyvi Hivatal (OJRC) a következőket közölte: a nyilvántartásukban 2023 utolsó napján összesen 23 828 valamilyen jogi formával bíró vállalkozás létezett. 
Szembeötlő a jelentős különbség (7593) a vállalkozások száma között, amire az ad magyarázatot, hogy az adatok különböző, más-más céllal készült statisztikákból származnak. Például aki jövedelmet realizál, és adózik utána, megjelenik mint „vállalkozó”, pedig valójában nem feltétlenül folytat ilyen tevékenységet, továbbá vannak, akik szintén nem vállalkozók, de olyan tevékenységből élnek, amely adóbejelentés-köteles, vannak pénzpiaci szereplők, akik jogi forma nélkül végzik tevékenységüket és fizetnek adót, és így tovább.  

Vállalkozási kedv vagy helyzeti kényszer?

Ugyanakkor bármelyik számhalmazt vennénk, elhamarkodott lenne cégparadicsomnak nyilvánítani Hargita megyét, miután jelentősen árnyalja a képet, ha a hivatalos cégjegyzékre is vetünk egy pillantást. Annak adatai szerint 2023-ban a megye vállalkozásainak csak alig több mint fele rendelkezett jogi személyiséggel. Ismét a cégbíróság volt segítségünkre: a bejegyzett vállalkozások 55,26%-a, szám szerint 13 167 volt korlátolt felelősségű társaság, azaz kft. (románul SRL), megemlítendő itt még a 0,53%-ot kitevő 126 részvénytársaság (SA), a 69 mezőgazdasági szövetkezet (CA) és a 48 szövetkezeti társaság (SC). A vállalkozások 43,69%-a nem rendelkezett jogi személyiséggel: 5955 egyéni vállalat (II), azaz 24,99%; 3340 engedélyezett magánszemély (PFA), azaz 14,02%; 1115 családi vállalat (IF), azaz 4,68% szerepelt az OJRC nyilvántartásban. (A tisztánlátás érdekében jegyezzük meg, hogy a „jogi forma” önmagában nem jelenti, nem jelenthei a „jogi személyiség” meglétét is.)
Összességében elmondha­tó, hogy a megye gazdaságának gerincét változatlanul a mikro-, a kis- és közepes vállalkozások adták, nagy munkáltatók csak kevesen találtattak a listán, vagyis úgy is fogalmazhatnánk, hogy a mezőnyt tavaly is az egyéni vállalatok uralták. 

Fodrászból nincs hiány, nagybefektetőből annál inkább
Métres helyett subler. A megyében mikro-, kis- és közepes vállalkozások alkotják a gazdaság gerincét

Így teljesített a privát szektor

A termene.ro szerint a megye vállalkozásainak összesített nettó üzleti forgalma a tavaly 18,98 milliárd lej volt, ami mintegy egymilliárd lejes növekedést mutatott a 2022-ben megvalósított 17,71 milliárd lejes üzleti forgalomhoz képest. Hargita megye szintjén az összesített nettó profit (tiszta nyereség) 1,74 milliárd lej volt. 205 vállalkozás végzett import-, és 424 vállalkozás exporttevékenységeket. A vállalkozás éves összköltsége pedig meghaladta a 18,33 milliárd lejt. 
Ami a munkaerőpiacot illeti: a rendelkezésünkre álló adatok szerint 2023-ban a megye gazdaságában foglalkoztatott alkalmazottak átlaglétszáma 49 513 személy volt, ami nagyjából azonos, mint az előző esztendei (49 437 alkalmazott). Ezzel a számmal nagyjából megegyzenek a kereskedelmi törzskönyvi adatok is: közlésük szerint a Hargita megyei vállalkozások összesített üzleti forgalma 19 203 957 816 lej volt, az alkalmazottak össz­létszáma pedig 50 464.

Elmosódó arcél

Tevékenységi területüket illetően a legtöbb cég, illetve vállalkozás, szám szerint 1112, a 0150 CAEN-kódnak megfelelő vegyes profilú ag­ro­vállalkozás volt. Ezeket követik a 4120 CAEN-kóddal jelzett, „lakóépületek és más jellegű építmények” építésével foglalkozó vállalkozások, szám szerint 1014. A dobogó harmadik foka a szépségiparé: a 9602 CAEN-kód alá besorolva 900 fodrászati és más szépségápolási szolgáltatásokat nyújtó vállalkozást tartottak nyilván tavaly. 
Itt ismét fontos, hogy ne vonjunk le elrugaszkodott következtetéseket: mivel a profil-ranglista a CAEN-kódok alapján áll össze, valós, de nem reális képet mutat. Azaz például Hargita megyében 2023-ban nem volt, és ma sincs 1014 építőipari vállalat (a rangsorolás ide veszi mindazokat az engedélyezett magánszemélyeket (PFA), akik ezt a CAEN-kódot is beírták a tevékenységi köreik közé) – realisztikusan nézve a megyében körülbelül tucatnyi nagynak nevezhető építkezési cég működik. A vegyes profilú agrárvállalkozások esetében pedig a „löketet” bizonyos pályázási lehetőségek adták meg – egyébként a legújabb szabályozás elejét kívánja venni a tevékenységi körök indokolatlan, illetve mesterséges felduzzasztásának. Ami a CAEN-kódokat illeti, az egy nemzetközi tevékenységi besorolási rendszer, nevezetesen a Gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Cégrangsor tiszta profit alapján

Jövedelmezőség tekintetében 2023-ban Hargita megye első három-négy nagy cége magáénak mondhatja a megyei szinten realizált nyereség mintegy 15 százalékát. A termene.ro adatai szerint profit szempontjából a tavaly Hargita megyében a következő cégeknek ment a legjobban az üzlet:

1. Bayer Strada Kft., Gyergyó­szentmiklós: 130,43 millió lej nettó nyereség.
2. Romaqua Group Rt., Borszék: 92,9 millió lej nettó nyereség.
3. Perla Harghitei Rt., Csíkszentkirály: 26,8 millió lej nettó nyereség.
4. Gordon-Prod Kft., Székelyszentlélek: 20,78 millió lej nettó nyereség.


Ők a legnagyobb alkalmazók 

A munkahelyek számának tekintetében az első öt kereskedelmi társaság a privát szektorban foglalkoztatottak mintegy tíz százalékának adott munkát tavaly. Ezek a következők:

1. Romaqua Group Rt., Bor­szék: 2148 alkalmazott.
2. Iris Service Ciuc Rt., Csíkszereda: 944 alkalmazott.
3. Amigo & Intercost Kft., Szé­kelyudvarhely: 717 alkalmazott.
4. Coats Romania Kft., Szé­kely­udvarhely: 498 alkalmazott.
5. Elan-Trio Kft., Székelyudvar­hely: 468 alkalmazott.

Figyelembe kell venni ugyanakkor, hogy egyes cégek nem Hargita megyében, hanem máshol foglalkoztathatják alkalmazottaik egy (akár nagyobbik) részét, illetve a termelésük egy része sem itt realizálódik. Ez azért történhet meg, mert a hatályos jogszabályok szerint a statisztikai adatok, a gazdasági mutatószámok a cég összességére vonatkoznak, s így pedig egy Hargita megyében bejegyzett cég alkalmazottai között szerepelnek a megyei szintű statisztikában azok az alkalmazottak is, akik a cég más megyékben lévő munkapontjain tevékenykednek. Így van ez többek között a listavezető borszéki székhelyű Romaqua Group Rt. esetében, amelynek gyáregységei vannak az ország más megyéiben is.

Rangsorolás üzleti forgalom alapján

A termene.ro szerint üzleti forgalom alapján tavaly ezek voltak a legjelentősebb vállalkozások a megyében:

1. Romaqua Group Rt., Bor­szék; Üzleti forgalom: 1,1 milliárd lej; Tiszta nyereség: 92,9 millió lej; Alkalmazottak száma: 2148; Tevékenység: üdítőitalok, ásványvíz és más palackozott vizek előállítása; Tulajdonosi kör: Pálfi Miklós (30,87%), Sofia Crețu Alapítvány (60,87%).
2. M. Tabac Kft., Csíkszereda; Üzleti forgalom: 656 millió lej; Tiszta nyereség: 18,4 millió lej; Alkalmazottak száma: 98; Tevékenység: dohánytermékek nagybani forgalmazása; Egyedi tulajdonos: Szabó Konrád Attila.
3. Amigo & Intercost Kft., Székelyudvarhely; Üzleti forgalom: 560,5 millió lej; Tiszta nyereség: 15,6 millió lej; Alkalmazottak száma: 717; Tevékenység: élelmiszerek, italok, dohánytermékek ke­reskedelmének ügyintézése; Tulajdonosi kör: Amigo Kft. (50%), Intercost Rt. (50%).
4. Bayer Strada Kft., Gyergyószentmiklós; Üzleti forgalom: 541,6 millió lej; Tiszta nyereség: 130,4 millió lej; Alkalmazottak száma: 175; Tevékenység: lakóépületek és más építmények kivitelezése; Tulajdonosi kör: Balázs István (10%), Bayer Construct Építőipari és Szolgáltató Zrt. (90%).
5. Melinda-Impex Instal Rt., Székelyudvarhely; Üzleti forgalom: 347,5 millió lej; Tiszta nyereség: 6,8 millió lej; Alkalmazottak száma: 354; Tevékenység: szaniterek és fűtésrendszerek elemeinek nagybani kereskedése; Tulajdonosi kör: Pál Dénes (24,99%), Pál Melinda-Mária (24,99%), Pál Róbert (24,99%), Pál Tünde (24,99%), András Lehel (0,006%).
6. Melinda-Impex Steel Rt., Székelyudvarhely; Üzleti forgalom: 344,4 millió lej; Tiszta nyereség: (nincs adat); Alkalmazottak száma: 180; Tevékenység: fémelemek nagybani kereskedése; Tulajdonosi kör: Pál Dénes (23,99%), Pál Melinda-Mária (23,99%), Pál Róbert (23,99%), Pál Tünde (23,99%), Nyisztor Mária (1,53%), Melinda Steel Kft. (2,49%).
7. Elan-Trio Kft., Székelyudvarhey; Üzleti forgalom: 291,6 millió lej; Tiszta nyereség: 2,5 millió lej; Alkalmazottak száma: 468; Tevékenység: élelmiszerek, italok, dohánytermékek kiskereskedelme; Tulajdonosi kör: Ráthonyi Andrea (44,19%), Confido Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. (44,19%), Bakk József (8,99%), Csorba Krisztián (2%).
8. Coats Romania Kft., Székely­udvarhely; Üzleti forgalom: 249,8 millió lej; Tiszta nyereség: 2,2 ezer lej; Alkalmazottak száma: 498; Tevékenység: textilipari szálak, cérnák előállítása; Egyedi tulajdonos: Coats Industrial Europe Holdings BV.
9. MTB XP Tobacco Logistic Kft., Csíkszereda; Üzleti forgalom: 185,6 millió lej; Tiszta nyereség: 4 millió lej; Alkalmazottak száma: 7; Tevékenység: dohányáru kis­kereskedelme; Tulajdo­nosi kör: Szabó Konrád Attila (10%), M. Tabac Kft. (90%).
10. APC Universal Partner Kft., Székelyudvarhely; Üzleti forgalom: 182,2 millió lej; Tiszta nyereség: nincs adat; Alkalmazottak száma: 262; Tevékenység: festékek, kellékek kiskereskedelme; Tu­lajdonosi kör: Sitar Rozália-Mária (50%), Pál Tünde (11,82%), Pál Dénes (11,82%), Pál Melinda-Mária (11,82%), Pál Róbert (11,82%), András Lehel (2,69%).

Megjegyzendő viszont, hogy bár lehet üzleti forgalmuk szerint rangsorolni a cégeket, az nem feltétlenül egy releváns mutató a megye gazdasági helyzetéről – például előfordul, hogy az üzleti forgalom itt jelentkezik, de nem itt keletkezik.

Régiós összehasonlításban

Ha régiós, esetleg Központi Fejlesztési Régiós összehasonlításban nézzük, Hargita megye gazdasága nem mutat kiemelkedő teljesítményt. Például tavaly a 60 600 Maros megyei vállalkozás összesített üzleti forgalma 10,5 milliárd euró volt, Fehér megyében 44 497 vállalkozás bonyolított 8 milliárd eurós, Brassó megyében 84 044 vállalkozás ért el 15,8 milliárd eurós forgalmat, Szeben megyében pedig 59 394 vállalkozás ért el 11,2 milliárd eurós forgalmat. Ezekben a megyékben a külföldi befektetések is sokkal jelentősebbek voltak. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara lapunknak adott információi alapján, a sarokszámok szerint a szomszédos magyar megyében 5472 működő cég nyújtott be tavaly érvényes mérleget, ezek összesített üzleti forgalma mintegy 2,2 milliárd euró volt. Emellett közel 5500 engedélyezett magánszemély, családi vállalt (II, PFA, AF, PF) stb. működött. 
Mielőtt azonban következtetéseket vonnánk le, el kell mondani, hogy az ilyen összevetés valójában nem helytálló, ugyanis „almát hasonlítunk össze körtével”: a megyék területe, lakosságszáma, iparszerkezete, céghálója, az, hogy a vállalkozások helyben vagy máshol fizetnek adót, annyira eltérő, hogy a kizárólag sarokszámok alapján történő összehasonlításnak nincs értelme. Ehelyett inkább egy olyan folyamatábrát mellékelünk, amely az egy főre jutó bruttó megyei jövedelem alakulását mutatja húszéves távlatban, régiós összehasonlításban.

Fodrászból nincs hiány, nagybefektetőből annál inkább
Forrás: Rákossy Botond-József FB-oldala, a szerző engedélyével


Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!