Azon segítenének, aki a leginkább rászorul
Vidéki önkormányzatok pályázhatnak szociális szolgáltatásokat nyújtó, szakemberekből álló csapat létrehozására, amely a mélyszegénységben élőknek segítene hozzájutni alapszolgáltatásokhoz.
Szociális szolgáltatásokkal segítene a hátrányos helyzetűeknek, mélyszegénységben élőknek a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium által márciusban meghirdetett, öt évre szóló támogatás, amely vidéki önkormányzatoknak biztosít finanszírozást, hogy olyan szakemberekből álló csapatot hozzanak létre, amelynek feladata segíteni a társadalom perifériáján élőknek olyan alapszolgáltatásokhoz hozzájutni, mint az oktatás és az egészségügyi ellátás, közölte lapunkkal Egyed Katalin, a Hargita Megyei Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség osztályvezetője.
– Sokaknak segíthet ez a program, hiszen több nehezen megközelíthető település van a megyében, ahol idősek és gyerekek is élnek, de nincs iskola, sem gyógyszertár vagy orvosi rendelő. Ezért pályázhatnak csak vidéki önkormányzatok, hogy azoknak segítsenek, akiknek a legnagyobb szüksége van rá
– közölte Egyed Katalin.
A program a Közegészségügyi Igazgatóság, a Tanügyminisztérium, illetve a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium közreműködésével zajlik, a pályázatokat az önkormányzatok a Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségnél nyújthatják be.
– Ahhoz, hogy megfelelően tudjanak dolgozni ezek a csapatok, legalább három szakemberre van szükség, a szociális szférából, a tanügytől és az egészségügytől, akik a segítséget helyi szükségletekhez igazítják
– fűzte hozzá.
Ez tehermentesítené azokat az önkormányzatokat, ahol jelenleg a hivatalok alkalmazottjaiként dolgozó szakemberek végzik el ezt a feladatot, hiszen a program öt évre biztosít fizetést, és a felszerelésre, szükséges eszközök beszerzésére is nyújtanak finanszírozást. Emellett országosan 200 olyan önkormányzati alkalmazottnak fedezik a tanulmányi és utazási költségeit, akik szociális referensként dolgoznak, de nincs felsőfokú végzettségük szociális munka terén, hogy egyetemi képzést végezzenek el. A hátrányos helyzetűeknek élelmiszercsomaggal és esetenként akár építkezési anyagokkal is segítene a program.
A programra vidéki önkormányzatok pályázhatnak, országosan kétezer település igényelheti a finanszírozást. Mint a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium közölte, a kiválasztás országosan történik, a pályázatok benyújtásának sorrendjében, amíg 2000 jegyzőkönyvet alá nem írnak. A teljes költségvetés az Európai Unió társfinanszírozásával 815 millió euró, és becslések szerint a program országosan 450 ezer hátrányos helyzetű személynek segítene, illetve tízezer szakembert foglalkoztatna.
Két Hargita megyei település már benyújtotta a pályázatot, tudtuk meg Egyed Katalintól, és még vannak érdeklődők, de arra ösztönzik más vidéki települések önkormányzatait is, hogy minél hamarabb éljenek a lehetőséggel, hiszen a kiválasztás országosan, a pályázatok benyújtásának sorrendjében zajlik. A program öt évre szól, és van ötévnyi fenntarthatósági időszaka, emellett van törekvés a folytonosságra. Részleteket a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium honlapján lehet találni, illetve érdeklődni lehet a Hargita Megyei Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökségnél is.