A pályaorientációs döntésben vállalt szerepet Hargita Megye Tanácsa és partnerei
Július 11–12. és 15–22. között zajlik a VIII. osztályosok iskolaválasztási periódusa, majd július 24-én kerül sor a diákok számítógépes elosztására. Idén a VIII. osztályos végzősöket a Hargita Megye Tanácsa fenntartásában működő Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége pályaorientációs tesztrendszer bevezetésével támogatta.
A rendszer kiértékelője segíti a fiatalokat, hogy felfedezhessék saját érdeklődési területeiket, valamint képességeiket. Ezeket összhangba állítva javaslatot kaptak személyiségükhöz illő szakterületek feltérképezésére – írja közleményében Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata.
Július 10-én, szerdán mutatták be a Hargita megyei AMN pilot programja, valamint a hozzá kapcsolódó visszajelzések, tendenciák, grafikonok és személyes tapasztalatok formájában, iskolapszichológusok bevonásával.
Simó Melinda iskolapszichológus bemutatta, hogyan épül fel a felmérés. A tesztelés számítógépeken zajlik, és átlagosan egy és fél órát vesz igénybe a komplex kérdéssorozat megválaszolása, amelyek arra irányulnak, hogy milyen személyiségű a diák, hogyan tanul, milyen az iskolához való hozzáállása és milyen az otthoni helyzete. A végén egy 14 oldalas értékelést kapnak a diákok, amelyben megjelennek a diák képességeinek értékelése, grafikonokkal is ábrázolva az eredményeket és ezeket figyelembe véve a diákra illő szakmák is.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta,
nagyon sok esetben a diákok az iskola kiválasztásakor nem a saját képességeiket veszik figyelembe, hanem inkább az iskola hírnevét, a barátok vagy a szülők véleményét, ennek pedig az lehet a következménye, hogy később gyengébb eredményeket érnek el. Közös kihívásnak tekinti, hogy erre megoldás szülessen,
ezért is jöttek létre az utóbbi időben különböző tevékenységek a szakmák bemutatására és népszerűsítésére. Hargita Megye Tanácsa támogatja ezt a kezdeményezést, és szeretnék elmélyíteni a tevékenységet, kiterjeszteni a középiskolai végzős diákok számára is, ehhez pedig szükség van a partneriskolákra.
A megyei tanács elnöke kiemelte, noha nem hatásköre a megyei tanácsnak, a pályaorientációs munkacsoport folyamatosan foglalkozik az oktatás és a pályaorientáció kérdésével, programokat dolgoz ki alintézményeivel és partnerintézményekkel.
A cél, hogy a fiatalok jó életpályán induljanak el, és ebben kívánnak Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségén keresztül is programokat támogatni.
A felmérésen 366 diák vett részt, 22 iskolából, 14 iskolapszichológus segítségével.
Demeter Levente főtanfelügyelő megjegyezte, nagyon fontos, hogy a nyolcadikos diákok tudatosan válasszanak pályát a továbbtanuláskor, ehhez pedig szükség van arra, hogy a szülők is rávezessék annak fontosságára, hogy a hozzájuk leginkább illő szakmát válasszák.
Gál Erzsébet iskolapszichológus megerősítette, hogy a szülők visszajelzései alapján, a felmérés alapul szolgált számukra is, hogy a pszichológus és a diák között szükség van a pályaválasztás témájával is foglalkozni. Mint mondta, a tesztek nagyon változatos eredményeket hoztak, amelyek a szülők véleménye szerint összhangban voltak azzal, ahogyan ők ismerik a gyerekeiket.