400 ezer lejes gyorssegéllyel támogatja a parajdi sóbánya megóvását Hargita Megye Tanácsa
400 ezer lejes gyorssegéllyel támogatja a parajdi sóbánya megóvását Hargita Megye Tanácsa. A Korond-patak vizének bejutását próbálják megakadályozni a bányába, közben a helyi közösség és az intézmények összefogva dolgoznak a kármentésen.
Online tartotta soron kívüli ülését kedden Hargita megye önkormányzati testülete – az ülésre Parajdról jelentkezett be Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke, hogy beszámoljon, miként próbálják megakadályozni, hogy a Korond-patak vize továbbra is bezúduljon a bányába. Ugyancsak Parajdról jelentkezett be az ülésre Petres Sándor prefektus, illetve Nyárgus László, a település polgármestere. Utóbbi elmondta: a vízbeszivárgás csökkentésére elvezető árkot és ideiglenes gátakat emeltek a Só-szoros mögötti réten. Bár a terület elárasztása egyelőre nem szükséges, továbbra is számolnak ezzel a lehetőséggel. Az elöljáró kiemelte a lakosság összefogását, ugyanakkor arra figyelmeztetett, a kialakult helyzetre végleges megoldást csak átfogó beavatkozás hozhat.
– A sóbánya turisztikai részlege nem sérült, ám a teljes biztonság érdekében meg kell szüntetni a víz beszivárgását – hangsúlyozta Nyárgus László.
Antal Lóránt szenátor online csatlakozott a testület üléséhez, kiemelte: a bányavállalat és az Országos Vízügyi Igazgatóság vezetőségével is egyeztetett, tájékoztatásuk szerint a vízbetörés 80 százalékát megfékezték, ma reggel újabb tanácskozáson egyeztetnek a hosszú távú megoldásról.
– A szakemberek azt is elmondták, hogy a régi kitermelési felületre folyt be a víz, viszonylag messze attól a helytől, ahol a turistákat fogadják – hangsúlyozta a szenátor.Hozzáfűzte, a vízügyi igazgatóság és a bányavállalat legfontosabb célja, hogy teljesen megszüntessék a beömlést, és elkezdjék az elárasztott tárnákból a víz kiszivattyúzását.
Petres Sándor prefektus köszönetet mondott dazoknak, akik az elmúlt napokban a sóbánya megmentésén dolgoztak, kiemelve a helyi önkénteseket és a bányavállalat munkatársait. – A patakmeder problémás részén a víznek biztonságos útvonalat alakítottak ki, amely remélhetőleg mentesíti a futballpályányi terület többi részét a víztől – számolt be a prefektus. – Ha engedi az időjárás, akkor a meglévő mellett ugyanilyen medret építenek, illetve az erdőn keresztül egy harmadik útvonalat is kialakítanak a pataknak. Ezek együtt elegendőek kellene legyenek ahhoz, hogy ne legyen újabb beszivárgás, de erre nincs garancia – hívta fel figyelmet.
Bíró Barna-Botond szerint a hosszú távú megoldást a veszélyes szakaszokon a patakmeder megerősítése és szabályozása fogja jelenteni. Ehhez pedig kérik az illetékes intézmények együttműködését. Úgy fogalmazott: a baj nagyja az összefogásnak köszönhetően lejárt.
– A parajdi, a sóvidéki embereket arról biztosítjuk, a megyei önkormányzatnak, az RMDSZ-nek fontos, hogy a parajdi emberek megélhetése biztonságban legyen. Fontos, hogy a megye turisztikai ékköve továbbra is működni tudjon, és Székelyföld egyik gazdasági motorja ne álljon le – hangsúlyozta a megyeelnök, kijelentve: Parajd nincs egyedül.
Elterelték a patakot
Mint korábban írtuk, május 6-án vízbetörés miatt bezárták a parajdi sóbányát. A katasztrófavédelem, a vízügy, a bányavállalat munkatársai és helyi önkéntesek eddig kevés eredménnyel tudták felvenni a harcot az árral. Korond patakát Alsósófalva irányába terelték el. Az ügyben helyi vészhelyzetet hirdetettek, egyőlre május 22-ig. A Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) tegnapi tájékoztatása szerint hat nagy teljesítményű szivattyúval dolgoztak Korond-patakának elterelésén és a bányába víznyelőkön keresztül történő beömlésének megakadályozásán.