Hirdetés

Divat a huszadik század hajnalán

A belle époque, azaz a boldog békeidők korszaka nagyjából az 1870–1914 közötti időszakot jelenti, így a huszadik század eleje a viszonylagos nyugalom, a társadalmi és gazdasági fej­lődés kora volt. Az iparosodás, a tőkefelhalmozás és a technikai vívmányok széles körű elterjedése maga után vonta a társadalmi átalakulások szükségességét is.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 5 perc
Divat a huszadik század hajnalán
Fotó: pinterest.com

A felgyorsult termelés és a gyárak sokasodása miatt több munkásra volt szükség, így egyre több nő is munkába állt, ami addigi helyzetük változását eredményezte. Megerősödött a polgári réteg is, miközben a régi arisztokrácia is fontos társadalmi szerepet töltött be. Bővült a korábbi feleségszerepkör, és az önálló keresetű nők jogokat, elsősorban választójogot követeltek maguknak – megindultak a nőmozgalmak. Sok egyetem megnyitotta kapuit a szebbik nem előtt, így a diplomás nők száma is gyarapodni kezdett. Az ilyen önálló és független nő típusát Sarah Grand író New Woman-nek, azaz Új Nőnek nevezte el. Már inkább praktikus, mintsem divatos öltözeteket viseltek, a feminista mozgalmak harcosai, a szüf­razsettek pedig a külsőségekben is igyekeztek kifejezni nézeteiket.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Formák és anyagok
A századforduló divatja a formák és anyagok sokféleségével nyűgözte le az utókort, a női divat rendkívül változatos volt. Az otthoni, a korzózó, az utazó-, a sport-, a színházi, az estélyi és a báli ruhák színes kavalkádja volt ez a korszak, ellenben szigorú illemszabályok határozták meg, hogy mely alkalomra és napszakban hogyan kell öltözni: például nem illett dél­előtti korzózáshoz délutáni ruhát felvenni, vagy otthoni vendégfogadáshoz vacsorához való ruhát ölteni.
Ebben az időszakban már sok háztartás rendelkezett saját varrógéppel, a házi­asszonyok lelkesen készítették a család ruhatárát, a megfizethetőbb kon­­­fekcióruházat pedig lehetővé tette, hogy a kevésbé tehetős rétegek is divatosan öltözködjenek. A ruha anyagának minősége, díszítettsége és az, hogy konfekció vagy varratott, utalt viselője társadalmi helyzetére.

pinterest.com

Mit viseltek?
A nők csipkés, könnyű anyagú alsóingére még felkerült a fűző, mely a kor divatja szerint, az áhított homokóra alak elérése érdekében szorította a derekat. A nagy, csipkés fodrok, melyek a századfordulón voltak divatosak, az évtized végére kisebbre zsugorodtak, a hófehér vagy krémszínű, sok csipkével és selyemövvel díszített ruhák a korszak egyik legjellemzőbb viseletei voltak. Ekkorra már, a praktikum jegyében, a szoknya hossza is rövidült, csupán bokáig ért. A hölgyek lábukra pamutharisnyaszárakat húztak, melyeket a fűzőhöz erősített harisnyatartóval rögzítettek. A hímzett harisnyára puhabőr vagy textilcipőt húztak, mely lehetett nyitott gombos, vagy bokáig, esetleg lábszárközépig érő fűzős is.
A kor divatja szerint a nők hajukat rendszerint kontyba rendezték, míg a lányok kibontva vagy copfba fonva hordták. Az öltözékhez minden esetben hozzátartozott a kalap, mely lehetett virágokkal, tollakkal díszített vagy egyszerű. Az összképet kesztyű, az alkalomhoz illő kistáska, valamint erős napsütésben napernyő tette teljessé. Ékszerként függőket, brossokat, gyűrűket, nyakláncokat viseltek.

pinterest.com



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!