Hirdetés

Az 1910-es évek divatja

Az 1910-es évek időszaka vízválasztó volt az emberiség történelmében. Az évtized legmeghatározóbb eseménye vitathatatlanul az első világháború volt, de egyéb véleményt és világlátást formáló történések is jellemezték. A szüf­­­razsettmozgalom hatására gyökeres vál­­­tozások indultak el nemcsak a társadalomban, hanem az alapvető közízlésben is.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 5 perc
Az 1910-es évek divatja
Fotó: pinterest.com

A szüfrazsettmozgalom lassan feloldotta a nőkkel szemben sziklaszilárdan álló társadalmi normákat, melynek egyik központi eleme a nők szavazati joga volt. A nők körében igény jelentkezett a kényelmes, praktikus, szabadabb mozgást engedő ruhadarabokra, hiszen sok esetben az azelőtt a férfiakat foglalkoztató munkakörökben is egyre nagyobb számban képviseltették magukat.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Maszkulin vonalvezetés
A fűzőt az évtized elején szinte azonnal száműzték ruhatárukból, a szoknyák kissé rövidebbek és sokkal szűkebbek lettek, ami a textilhiány számlájára írható. Ezekhez gyakran kosztümkabátot viseltek, melyeknek szabása a férfizakóéhoz volt hasonló. Megszabadultak a puffos ujjaktól, a fodroktól – a keleti háremek hangulatát idéző színekkel és motívumokkal díszített ruhadarabok örvendtek nagy népszerűségnek. Az egzotikus, korábban nem alkalmazott színek és minták a harisnyákon és cipőkön is visszaköszöntek.
Az 1910-es években megindult társadalmi változások a politikai élet mellett a mindennapok öltözködésében is megnyilvánultak. A nők sokkal bátrabban öltözködhettek, ugyanis az első világháború történéseinek következtében már nagyon sok esetben a termelésben is nélkülözhetetlen szerepet töltöttek be. A férfiak elmentek a frontra, a gyári munka az asszonyokra maradt. A nők szerepe és jelentősége egyre kevésbé volt elhanyagolható, sőt egyes esetekben még a férfidivatra is jelentős hatást gyakoroltak.

pinterest.com

Mit viseltek?
A női ruhák általánosságban sokkal inkább a gyakorlatiasság felé fordultak, vonalvezetés terén a maszkulin jegyek domináltak. Ismét divatba jöttek a fűzős csizmák, főként praktikusságuk miatt, így a férfi és női cipők nagyon hasonlóak lettek. Lábbelik szempontjából kivételt képeztek a szüfrazsettek, akik a lábfejüket megmutató cipőket választottak a fűzős, magas szárú társaik helyett. A női cipőket gyakran díszítették levehető acél- vagy ezüstcsattal.
A háború végével a divat hatalmasat változott, ahogy alakult az emberek érdeklődése, úgy változott a divat is. Az 1910-es évek trendjei a műselyem, a mintás harisnyák, a hatalmas, díszes kalapok, a gyöngyökkel díszített táskák, a díszes hajcsatok és a hosszú kabátok voltak. Emellett a sportruházat népszerűsége is megnőtt, ezek hamarosan a mindennapi utcai divatban is felbukkantak. Az első tornacipőt 1917-ben tervezte meg egy amerikai cég, és ugyanebben az évben dobta piacra a Converse a ma is nagyon népszerű All Star tornacipő-sorozat első darabját, mely alapjaiban változtatta meg a cipődivatot.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!