Hirdetés

Vendégmarasztalók a Súgó-barlangnál

Újrafödték a Súgó-barlang bejáratánál lévő pihenőhelyet, szelfipontot hoztak létre, illetve térképeket és ismeretterjesztő táblákat helyeztek el a Gyilkostó Adventure Egyesület tagjai. A beruházást pályázati keretből, támogatók közreműködésével és önkéntes munkával végezték.

Hegyi Zsuzsánna
Becsült olvasási idő: 3 perc
Vendégmarasztalók a Súgó-barlangnál
A barlang környékének gondnokai. Odafigyelés Fotó: Hegyi Zsuzsánna

A Súgó-barlang és környéke gondnoki teendőit 2006 óta a Gyilkostó Adventure Egyesület látja el. A szervezet képzett tagjai nemcsak túravezetést és barlangbejárást vállalnak, hanem folyamatosan rendezik és igyekeznek látogatóbaráttá tenni a helyszínt.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– A barlang bejáratánál lévő pihenőhelyet födtük újra, mert a korábbit az idő vasfoga tönkretette. A faszerkezetű lefödést azért cseréltük nagyobbra, hogy akár egy teljes osztályt is tudjunk fogadni alatta – tájékoztatott Simon László, az egyesület elnöke.

A pihenőhely tatarozása mellett szelfipontot is létrehoztak, valamint térképeket és a magatartásra, valamint az öltözködésre vonatkozó javaslatokat tartalmazó ismeretterjesztő táblákat is elhelyeztek a rezervátum határánál és a barlang bejáratánál.

A kivitelezést ácsmunkában jártas önkéntesek végezték, az anyagiakhoz a közbirtokosság, valamint egy gyergyótekerőpataki fafeldolgozó cég járult hozzá, de Hargita Megye Tanácsának turisztikai programokat támogató kiírására is pályázott az egyesület.
– Több éve támogatjuk a Gyilkostó Adventure Egyesületet, mert fontos az általa végzett tevékenység, ami a környezettudatosságról, a környezetünk megőrzéséről, az élőhelyek védelméről szól. A jelenlegi beruházáshoz 12 ezer lejjel járult hozzá az intézmény – számolt be Barti Tihamér, a megyei önkormányzat képviselője, aki mindenkit arra bátorít, hogy keresse fel a barlangot, fedezze fel az ott telelő denevérpopulációt. 
A helyszín a Természetvédelmi Területek Országos Ügynökségének ügykezelésébe tartozik. Crişan Hunor Flaviu, az ügynökség Hargita megyei munkatársa érdeklődésünkre elmondta, hogy

a Súgó-barlang és környéke háromszorosan védett terület.

– 1968 óta rezervátumként tartják számon az itteni 17 hektáros felületet. 2010-ben itt alakult ki a barlangos pataki élőhelyvédelmi terület is – ekkor azonosították a jelölő fajokat, a kosborfélék családjába tartozó ritka és védett növényt, a boldogasszony papucsát, a gyepi békát, a kárpáti gőtéket és a denevéreket. A helyszín ugyanakkor madárvédelmi terület is – közölte a szakember, megjegyezve, hogy a Súgó-barlangban több denevérfaj telel.

– A bejáratot használják a hideget tűrők, bent pedig a kolóniák húzzák meg magukat. Kisebb csoportban a közönséges denevért és a hegyes orrút tudjuk megfigyelni, illetve nagyobb számban most a kispatkós denevér jelent meg, nagy örömünkre – fűzte hozzá az ügynökség munkatársa. 
A barlangot és környékét évente legalább 3000–4000 látogató keresi fel. A csúcsszezon nyáron van, de ilyenkor, ősszel is szép számban érkeznek iskoláscsoportok. Hétfő kivételével mindennap van túravezetés a barlangban.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!