Hirdetés

Véget ért a próbavizsga

A magyar nyelv és irodalom írásbelivel lejárt a nyolcadikosok próbavizsgája szerdán. Az általános iskolák végzőseinek tudását három tantárgyból mérték fel, románból, matematikából és anyanyelvből. Az eredményekre több mint két hetet kell várni, a próbavizsgán kapott jegyeket nem írják be a naplóba, kivéve, ha azt írásban kéri a tanuló.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Véget ért a próbavizsga
Szigorú biztonsági körülmények között zajlott a vizsga. Senkit nem kellett kizárni Fotó: Asztalos Ágnes

Hargita megyében 2892 tanulót vártak hétfőn reggel a román próbavizsgára, végül csak 2742-en vettek részt a megmérettetésen, 150 hiányzót jegyeztek első nap – derül ki a megyei tanfelügyelőség összesítéséből. A matekről még többen, 154-en hiányoztak.

A magyar próbára „hivatalból” 2482 nyolcadikos diákot írtak be, 138-an nem jelentek meg, 2344 feladatlapot töltöttek fel szerda délben az országos platformra

– tudtuk meg. Egyetlen tanulót sem zártak ki a próbákról, a dolgozatok feltöltése is simán ment Hargita megyében – közölte Demeter Levente főtanfelügyelő.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A román feladatsort – bár ezt már a kisebbségek számára kidolgozott sajátos tanterv alapján állították össze – elég nehéznek találták az általunk megkérdezett romántanárok. A matematikatételek is alapos tudást igényeltek, a teljes 5–8.-os anyagot érintették a gyakorlatok a matematikatanárok szerint. Egyikük azt mondta, hogy az eredmények jó esetben arra ösztönzik a diákokat, hogy az év végi vizsgáig minél több feladatot oldjanak meg. A magyar tételekről több diák is azt nyilatkozta, hogy nagyjából olyan volt, mint amire számítottak, a magyartanárok cikkünk megírásakor még nem látták a feladatsort.

Mint ismert,

országos próbavizsgán első alkalommal alkalmazzák a digitális javítást,

azaz az összes feladatlapot beszkennelték, titkosítás után (a név helyett kódot kapott mindenik) feltöltötték a már említett platformra. A javító tanárok (akiket véletlenszerűen sorsol ki a rendszer) itt férnek hozzá a dolgozatokhoz. Az eredményeket a próbavizsga programja szerint bő két hét (16 nap) múlva, február 23-án közlik, viszont 26 megyében – Hargita megyében is – ez az úgynevezett sívakáció utolsó napja, így nagy valószínűséggel majd hétfőn, február 26-án dolgozzák fel az iskolák, és ekkor ismertetik a jegyeket a diákokkal és a szülőkkel.

Az edupedu.ro portál paradoxont emleget a „távoli” időpont kapcsán, hiszen idén az utóbbi évekhez képest kevesebb a dolgozat, és a digitalizált javítás bevezetése ellenére mégis jóval hosszabb időt szabott meg a minisztérium a javításra.

Az új javítási módszer sok könnyítést jelent, például automatikusan összesíti a pontozást a program, tehát elvileg kevesebb idő szükséges egy-egy vizsgalap átnézéséhez, értékeléséhez. Leszámítva a 2021-es járványidőszakot, a korábbi években általában öt–hét munkanap után már közölték is az eredményeket.

Ligia Deca tanügyminiszter azt nyilatkozta a próbavizsgák előtt, hogy több mint hatezer tanár javítja a romándolgozatokat, ugyanennyien a matematikát, és mintegy 500 pedagógus értékeli az anyanyelvi vizsgalapokat.

A minisztérium ígéretet tett arra is, hogy az anyanyelvükön tanuló, kisebbséghez tartozó diákok vizsgalapjai olyan pedagógusokhoz kerülnek javításra, akik ismerik a kisebbségiek sajátos tantervét,

a rendszer tartalmazza ezt a kritériumot. Egy pedagógusra nagyjából 50 dolgozat „jut”, és akár otthon vagy az iskolában, szabad órában is javíthatnak. Mindezek ellenére a szaktárca február 23-át jelölte meg az eredményhirdetés napjaként.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!