Új barátságok és szakmai tapasztalatcsere
A cél, hogy idővel nemzetközivé váljon az alkotótábor – hangzott el a Romániai Fiatal Képzőművészek Táborának munkáiból összeállított kiállítás megnyitóján, Gyergyószárhegyen. Tíz napon át az ország több tájáról érkezett fiatal képzőművészek alkottak a községben: nem volt megszabott tematikája a tábornak, a résztvevők maguk dönthették el, hogy mit alkotnak, továbbá azt is rájuk bízták, hogy mindezt milyen technikával teszik. A szervező Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ képviselői rámutattak: a fiatal képzőművészek közötti ismerkedés jelenti a legfőbb célt.
[caption id="attachment_8254" align="aligncenter" width="620"] Sokan kíváncsiak voltak a kiállításra. Sikeres alkotótábor[/caption]
[dropcap]N[/dropcap]em volt meglepő az elmúlt napokban, ha egy-egy békésen festegető fiatalt láttak a gyergyószárhegyiek, az idei alkotótábor 12 képzőművész részvételével zajlott: Szász Zsolt, Tompa-Bors Eszter és László Hajnalka Csíkszeredából, Gujman Uliana és Kolumbán Antal József Zetelakáról, Ana-Maria Tudor és Mihaela Socolovschi Bukarestből, Alexandra Ungureanu Temesvárról, Koncsag Ádám Gyergyószentmiklósról, Kovács Kinga Nagyváradról, Raluca Risco Zilahról, míg Kelemen Dénes Lehel Budapestről érkezett a táborba.
A részt vevő fiatalok gyakorlatilag már mindannyian hivatásos képzőművészeknek számítanak, erre külön igyekeztek odafigyelni a szervezők. „Olyan fiatal, pályakezdő képzőművészeket igyekeztem meghívni a táborba, akik már szinte biztosan nem váltanak szakmát” – tolmácsolta a szervező intézmény művészeti vezetője, Ferencz Zoltán gondolatait Czimbalmos Attila, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója. A zárókiállításon megannyi alkotást megtekinthettek az érdeklődők: nem csupán festmények, hanem a képzelőerőnek határt nem szabó különleges munkák is helyet kaptak a tárlaton.
– Idén is színvonalas munkák születtek, azt hiszem, büszkék lehetünk a „termésre” – fogalmazott Czimbalmos Attila, hozzáfűzve: céljuk, hogy több helyszínen is kiállítsák majd az alkotásokat.
A további célokkal kapcsolatban a szervezők megjegyezték: idővel nemzetközivé kívánják tenni az alkotótábort, hogy „Gyergyószárhegy a közép- és kelet-európai fiatal képzőművészek találkozásának helyszínévé váljon.”
– A tapasztalatcsere szempontjából is fontos a nemzetköziség, hisz a külföldről érkező művészek bemutathatják az ottani irányzatokat, ugyanez pedig fordítva is működhet – mondta Czimbalmos Attila.
A résztvevők közül legtöbben a táborban zajló munkafolyamat hatékonyságát, és az eközben kialakuló új barátságokat emelték ki, hangsúlyozva: fontos, hogy megismerjék egymást.
Az alkotótábort Hargita Megye Tanácsa támogatta.
Kertész László