Tulajdonviszony-rendezés
A parcellázás témakörében tartottak lakossági fórumot kedden délután Gyergyószentmiklóson. Négy dűlőben területtel rendelkező lakosokat várták a megbeszélésre.
[caption id="attachment_85619" align="aligncenter" width="1292"] Fórum. A kataszteri bejegyzésről tájékoztatták a lakosságot Fotó: Lázár Hajnal[/caption]
Nagy Zoltán polgármester a fórum kezdetén elmondta, ez alkalommal általános tájékoztatást nyújtanak a lakosoknak a kataszteri bejegyzésről, viszont arra nincs lehetőség, hogy a parcellák beosztásáról nyissanak vitát a területtulajdonosok. A városvezető részletezte, még 2014-ben kezdték el a tulajdonviszonyok rendezésének folyamatát Gyergyószentmiklóson, a szándék az volt, hogy a több mint 22 ezer hektárnyi külterület ügyét úgy rendezzék, hogy az a tulajdonosoknak ne kerüljön pénzbe. Az összesen 123 dűlőből 52-t mértek fel, ami több mint 8500 hektárt jelent. A kataszteri hivatalnál azonban egyetlen dűlő parcellázási tervét sem találták megfelelőnek, ugyanis hibák merültek fel a tulajdonjogi dokumentumokban. Ezek kijavítása 2017-ben kezdődött el, levelet küldtek az érintett tulajdonosoknak, s telefonon is értesítették őket, de a többség nem volt együttműködő az ügyben, a 477 hibás iratból mindössze 146-ot sikerült kijavítani. Nagy Zoltán hangsúlyozta, most újabb folyamat indul a külterületek tulajdonviszonyainak rendezésére az országos kataszteri hivatal támogatásával. A folyamatot, amire a tulajdonosok számíthatnak, dr. Rákossy Botond, a parcellázást végző szakcég képviselője ismertette. Mint elmondta, a kataszteri térkép már elkészült, kisebb módosításokat eszközölnek rajta, majd következhet a polgármesteri hivatal jóváhagyása, hogy aztán a megyei kataszteri hivatalhoz kerülhessen a dokumentum előzetes láttamozásra. Amennyiben rendben találják azt, hatvan napig kifüggesztik, hogy az érintett tulajdonosok szemügyre vehessék a terveket, az eligazodásban a szakcég munkatársai nyújtanak majd segítséget. Dr. Rákossy Botond hangsúlyozta, ez a folyamat legfontosabb része, ugyanis a tulajdonosok minden hibát, észrevételt ekkor közölhetnek, hogy azt mihamarabb kiigazítsák. Aki viszont elmulasztja ezt a lehetőséget, az később csak bírósági eljárás útján kérheti a kataszteri dokumentumok javítását. Az esetleges módosításokat követően a dokumentum ismét a megyei kataszteri hivatalhoz kerül, s ha rendben találják, akkor adják át a telekkönyvi hivatalnak, a folyamat végén pedig telekkönyvet kap a tulajdonos. Ezúttal a Tatárszállás (110-es dűlő),Tölgymező (112), Göröcs (114, 115, 116), Szarka (117) dűlőkben területtel rendelkezőknek szólt a fórum, ugyanis a munkát ezen területekkel kezdik, nemsokára újabb dűlőkben területtel rendelkezőket is egyeztetésre hívnak.
Lázár Hajnal