Hirdetés

Tiszta vizet nem csak a pohárba!

A Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tevékenységét felügyeli és segíti a Hargita Víz Egyesület, amely az elmúlt másfél évtizedben számos megvalósítást tudhat maga mögött. A jövőben is a minőségi szolgáltatás biztosítása a legfontosabb célkitűzésük.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 9 perc
Tiszta vizet nem csak a pohárba!
Fotó: László F. Csaba

Tizenöt évvel ezelőtt, 2008 decemberében alakult a Hargita Víz Egyesület, amely tevékenységével hozzájárul a regionális víz- és csatornaszolgáltató, azaz a Harvíz hosszú távon fenntartható, hatékony, gazdaságos és egységesen magas színvonalú működéséhez, illetve a vízüzemű rendszerek folytonos fejlesztéséhez a szolgáltatás színvonalának folytonos növekedéséért.
– Az önkormányzatok társulását gyűjti egybe a Hargita Víz Egyesület, és egy jól meghatározott működési szabály szerint az aktíváit a megbízási szerződés szerint mindenki átadja a szolgáltatónak, természetesen csakis úgy, hogyha előzőleg a műszaki feltételt, adottságot megvizsgálja a Harvíz, és beleegyezik abba, hogy a kért szolgáltatást és a víz minőségét tudja biztosítani abban a térségben is. Harminchárom önkormányzat csoportosul az egyesületbe, amelyek tudomásul veszik és elfogadják a „játékszabályokat”, azaz minden egyes módosítást, ami például a fejlesztéseket, a stratégiai kérdéseket, a működési szabályzatot és az árstratégiát illeti. Az operatív vezetést az egyesületen belül döntik el – mondta Kurkó Enikő, a Hargita Víz Egyesület ügyvezetője. Arra is rámutatott: a szolgáltatás díjáról szintén az egyesület vezetőtanácsa dönt. A szolgáltatási díjakba foglalt fejlesztési alap felhasználása felől minden egyes önkormányzat dönt arról, hogy az erre a célra szánt értékből mibe szándékszik befektetni.

László F. Csaba
Kurkó Enikő


– Tehát a regionális vízszolgáltató vállalat minőség és mennyiség szempontjából javasol beruházásokat ebből az alapból, azért, hogy optimálisan működjenek a dolgok. Az önkormányzatok a testületi gyűléseken elfogadják vagy esetleg megbeszélik azt, hogy igenis beleegyeznek-e ebbe vagy abba a beruházásba. Az így megvalósult beruházások ott maradnak a szolgáltatónál mindaddig, amíg ez a megbízási szerződés tart. Az egyesületünknek egy másik szerepe az, hogy az átláthatóságot biztosítsa, azaz tájékoztassa a felhasználókat, hogy miként bánnak a javakkal, mi hányadán áll, a Harvízen belül mennyire átlátható a tevékenység – részletezte az egyesület ügyvezetője. Megjegyezte: a víz- és csatornarendszerrel kapcsolatos beruházási projektek felügyelete is az egyesület hatáskörébe tartozik. Jelenleg több beruházásuk is van folyamatban. A Nagy Infrastruktúra Operatív Program támogatásával a vízóraolvasás digitalizációját kivitelezik.

László F. Csaba
Regionális szintű szolgáltatást felügyelnek


– A vízmérő órák nagyban megkönnyítik a Harvíz munkáját, mivel a vízórák leolvasásakor a mért értékek azonnal bekerülnek az informatikai rendszerbe. Tehát az adatok nem időznek, bolyonganak valahol. A vízóra-leolvasóval az utcán a csatornák előtt haladva azonnal lehet mérni a vízfogyasztást, és rögtön el lehet kezdeni a számlázást – mondta Kurkó Enikő. Hozzátette: ugyancsak fontos beruházásuk a napelemparkok létesítése a szolgáltatási területen. A projekt célja a villamos energia költségének optimalizálása.

László F. Csaba
„Régimódi” vízóraolvasás. A múlté lesz


A Hargita Víz Egyesület ugyancsak kiemelkedő beruházása a megye víz- és szennyvíz-infrastruktúráját fejlesztő regionális projekt. Előreláthatólag januárban írják alá a támogatási szerződést, amely után Csíkszeredában, Al­csí­kon (Csík­szentgyörgy, Csík­szent­már­ton, Csík­szent­simon és Ká­szon község), Székelyudvar­helyen és vonzáskörzetében (Má­ré­falva, Oroszhegy, Ze­te­laka, Ivó), illetve Parajd községben bővítik az ivó- és szennyvíz-infrastruktúrát.
Az egyesület ügyvezetőjétől azt is megtudtuk, tevékenységük egyik nagy kihívása a bürokrácia.

László F. Csaba
A szépvízi ülepítő


– A bürokrácia nagyban befolyásolja a munkánkat. Minden egyes önkormányzati testületben meg kell hozni a döntést addig, amíg beszerezzük a tanácshatározatokat, mindenkivel meg kell értetni, hogy egyes dolgok mit is jelentenek, és hogy kell eljárni, ami nem kevés idő. Tehát ha az egyesületünk működési szabályzatát kell megváltoztatni, az is egy elég hosszú folyamat, csak az elfogadtatás az önkormányzatoknál hatvan napot vesz igénybe, de nagyjából ugyanez a helyzet a szolgáltatási díjak módosításakor is – mutatott rá az egyesületi ügyvezető. A jövőbeli tervekről érdeklődve megtudtuk, az egyesület legfontosabb célja a nyertes pályázataik kivitelezése a megadott határidőre és a minőségi szolgáltatás folyamatos biztosítása.

A Hargita Víz Egyesület beruházásairól részletesen olvashatnak itt.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!