Küszöbönálló beruházások

A vízóraolvasás digitalizációjára és napelemparkok létrehozására pályázott sikerrel a Harvíz Rt., előbbinél a projekt kivitelezéséhez is hozzáláttak, míg utóbbi esetében jelenleg még folyamatban van a kivitelezésre kiírt közbeszerzési eljárás – közölte keddi sajtótájékoztatóján Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 6 perc
Küszöbönálló beruházások
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója beszámolt a tervezett beruházásokról Fotó: László F. Csaba

A vállalatvezető ugyanakkor arról is beszámolt, hogy hamarosan elbírálják a Hargita megye víz- és szennyvíz-infrastruktúráját fejlesztő beruházásra benyújtott pályázatukat is. Megjegyezte: az eredetileg 183 millió eurósra tervezett beruházás összértéke – az időközben megnövekedett infláció miatt – jelenleg több mint 300 millió euróra rúg. 

Digitális vízóra

A sajtóeseményen előbb a vízóraolvasás digitalizációjáról beszélt a cégvezető.

– Országos szinten a 42 regionális szolgáltató közül 27-nek hagyta jóvá a pályázatát a Beruházási és Európai Projektek Minisztériuma. Ebből mindössze 10-12 kezdte el a kivitelezést – közölte Bogáti Csaba. Rámutatott: az ország az erre a célra rendelkezésre álló uniós források 17%-át hívta le.
Mint részletezte: a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató majdnem kétmillió euró értékben pályázott a vízóraolvasás digitalizációjára. Így a jövőben Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Szentegyházán, Parajdon és Csíkszentdomokoson 4500 okos vízórát helyeznek üzembe, amelyek lehetővé teszik a távolvasást, így hatékonyabban és pontosabban tudják követni a fogyasztást. Bogáti Csaba kifejtette: a projekt dokumentációja korábban elkészült, és aláírták a finanszírozási szerződést, sőt már a kivitelezési szakasznál tartanak. Cégek és magánszemélyek számára a tervek szerint majd havonta fognak számlázni.

– A valós idejű fogyasztási adatokat egy szerverre küldik majd be minden vízórától, így bármikor lehet ellenőrizni ezeket. Csíkszeredában már több mint háromszáz ilyen vízórát szereltek fel, a POIM biztosította finanszírozások határideje év végén lejár – mondta Bogáti. Kiemelte: számos műszaki és gyakorlati kérdést kellett megoldaniuk, ami a beruházás hatékonyságát illeti. Ezért a szakcég munkatársai előzetesen más megyékben felszerelt és a gyakorlatban kipróbált digitális vízóra-leolvasó rendszert tekintettek meg, és figyelembe veszik az ottani tapasztalatokat, mielőtt a térségünkben üzembe helyezik a digitális órákat. A sajtóeseményen az is elhangzott, hogy a Harvíz Rt. decemberben okosórák és távolvasási eszközök beszerzésére (összesen 7975) több mint tízmillió lej értékben nyert támogatást a kormány programjaitól. 

László F. Csaba

Zöldenergia-hasznosítás
A Harvíz Rt. napelemparkok létesítésére is pályázott, a székelyudvarhelyi, a csíkszeredai és a csíkmadarasi derítőállomásokat tennék energiahatékonnyá. Jelenleg a három derítőállomás éves fogyasztása 6-7 gigawatt, a beruházást követően ezt az értéket a felére szeretnék csökkenteni.

A cégvezető elmondása szerint a Harvíz Rt. számara azért is bír nagy jelentőséggel a napelemparkok létesítése, mert az új létesítményeknél kötelező lesz az energiafogyasztást száz százalékban zöldenergiából biztosítani. A projekt összértéke mintegy 21 millió lej. A projekt pillanatnyilag a közbeszerzési eljárásnál tart, a kivitelező jelentkezését jövő hét hétfőig várják. Mindkét beruházást az év végéig, azaz december 31-ig be kell fejezni.

– Csíkszeredában 1600, Székelyudvarhelyen 1800, Csíkmadarason pedig 576 darabot telepítenek az egyenként 550 W teljesítményű napelemekből, de további 11 településre is jut belőlük a szolgáltató által működtetett létesítményekre. Ez jelentősen csökkenti a cég kiadásait, márpedig a vállalat kiadásaiból 15-20 százalékot az energiaköltségek tesznek ki – hívta fel a figyelmet az igazgató.

László F. Csaba

Óriásprojekt
Bogáti Csaba ugyanakkor elmondta: a 2014–2020-as, Hargita megye víz- és szennyvíz-infrastruktúráját fejlesztő regionális projekt első megvalósíthatósági tanulmánya 2019-ben készült el. Az akkori számítások szerint a megye ivóvíz- és szennyvízhálózatának bővítésére több mint 183 millió eurót irányoztak elő, az időközben megnövekedett infláció miatt a projekt jelenlegi összértéke több mint háromszázmillió euró. Az óriásprojekt az ivóvíz- és szennyvízhálózat bővítését, felújítását szolgálja Csíkszeredában, Alcsíkon (Csíkszentgyörgy, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon és Kászon község), Székelyudvarhelyen és vonzáskörzetében (Máréfalva, Oroszhegy, Zetelaka, Ivó), valamint Parajd községben. A megvalósíthatósági tanulmány ötödik változatát és a hozzá tartozó mintegy kétezer oldalas dokumentációt novemberben nyújtották be. Ha januárban aláírják a támogatási szerződést, valószínűleg négy-hat hónap alatt lezajlik a közbeszerzési eljárás, és elkezdhetik a kivitelezést, amit 2026-ig kell befejezni. Bogáti ugyanakkor megjegyezte: a korábbi nehézkes és bonyolult ügyintézéshez képest az új támogatási program egyszerűbb elbírálási rendszert biztosít. A terveket nem kell Brüsszelbe küldeni, a kiírás és az előzetes műszaki ellenőrzés után benyújtott pályázatokról rövid időn belül döntés születhet, és aláírják a finanszírozási szerződést – hangzott el. Az igazgató a határidőkkel kapcsolatban nem tudott pontos időpontokat mondani, de azért megjegyezte: az összes munkálat időtartamát három évre becsülik.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!