Textíliák és viseletdarabok tárlata
Megnyitották a gróf Bethlen Anikó néprajzi gyűjteményéből összeállított tárlatot. A textíliákat és viseletdarabokat tartalmazó Megőrzött múlt című kiállítás Marosvásárhely, Kolozsvár és Válaszút után Gyergyószentmiklósra, a Tarisznyás Márton Múzeumba költözött.
A Szent Miklós Napok keretében hangulatos népzenével indította a Megőrzött múlt című kiállítás megnyitóját a Czika zenekar tegnap délután Gyergyószentmiklóson. Ferencz-Mátéfi Kriszta, a Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója elmondta, hogy az idei év három kiállítása közül másodikként egy magángyűjteményt mutatnak be az intézményben. Az Erdélyi Hagyományok Háza szervezésében megvalósuló tárlatot és gróf Bethlen Anikó életét dr. Tötszegi Tekla néprajzkutató, a kiállítás főkurátora mutatta be.
– Bethlen Anikó a bethleni ághoz tartozó gróf Bethlen-család tagjaként 1938-ban született Kolozsváron. Felnőtt életének legnagyobb szenvedélye a régi tárgyak gyűjtése volt. Mintegy negyven éven keresztül gyűjtötte azokat a tárgyakat, amelyek az erdélyi magyar, román, szász és cigány közösségek kultúráját reprezentálják a 18-19. századból. A teljes gyűjtemény különféle háztartási eszközökből, fazekastermékekből, gyári kerámiákból, háztartási és lakástextíliákból, viseletdarabokból áll – tudtuk meg dr. Tötszegi Teklától.
Gróf Bethlen Anikó 2020-ban, 82 évesen hunyt el. A halálát követő egy évben az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vállalta, hogy felméri a teljes textil- és viseletgyűjteményt, a tárgyakat dr. Tötszegi Tekla szakértővel azonosították. A leltárba vett több mint 8400 tárgynak mintegy fele háztartási és lakástextil, másik fele viseletdarab. Ebből a hatalmas anyagból válogattak ki száznál is több darabot, és kínálják megtekintésre érdeklődőknek. A tárlat 2023. március 20-ig látogatható, a Tarisznyás Márton Múzeum nyitvatartási programja szerint.