Rendbe teszik a borvízkutat
Elkészült Borszék költségvetése: csaknem 41 millió lejből gazdálkodik idén a fürdőváros. Akárcsak a korábbi években, az éves költségvetés jelentős részét beruházásokra fordítják, de az egyházak és az oktatás támogatása és a sokszínű kulturális rendezvények szervezése, finanszírozása is fontos szerepet kapott.
Kevéssel elmarad a tavalyitól az idei költségvetésünk, a tavalyi, 49 millió lejes összeg az uniós pályázatok miatt volt nagyobb, ezeket a pályázatokat idén lezárjuk – tájékoztatott a megszavazott városi költségvetésről Mik József polgármester.
Elmondta: az idei, csaknem 41 millió lejből 12 milliót a tavalyi költségvetésből hoztak át, a többi az idei bevétel. A város saját bevétele – személyi jövedelemadóból, helyi adókból és illetékekből, valamint az ásványvíz utáni illetékből – összesen 15 millió lej. A költségvetés jelentős részét – 70,5 százalékát – idén is fejlesztésekre fordítják.
– Befejezzük az integrált pályázat fennmaradt beruházásait, 9 millió lej maradt a keretből erre, és van egy további elnyert támogatásunk: az Országos Helyreállítási Terv révén kaptunk 22,5 millió lejt, ebből megközelítőleg 14,3 millió lejt fogunk idén elkölteni. Támogatjuk az egyházakat, az oktatási intézményeket, a kulturális programokat, fesztiválokat szervezünk
– ismertette a polgármester.
A településen számos beruházásnál az utolsó simításokat végzik, de újak is indulnak, részben külső finanszírozással, részben az önkormányzat és a lakók hozzájárulásával.
– Az integrált pályázat hátramaradt munkálatait fejezzük be: néhány napon belül átadjuk a felújított iskolaépületet, nyár elején az utak és a kultúrház átadása következik, és bízom benne, hogy év végére a szociális lakások is elkészülnek. Az Országos Helyreállítási Terv révén elkezdjük az nZEB (nulla energiájú) szolgálati lakások építését, a hulladékudvar létesítését, 7 hulladéksziget létrehozását. Emellett támogatást nyertünk két elektromos autóbusz és két mikrobusz vásárlására, valamint több töltőállomás kiépítésére
– mondta az elöljáró.
Ugyancsak 2024-ben tervezik a járdák felújítását Alsóborszéken, valamint a tömbházak szigetelését az önkormányzat és a lakók anyagi hozzájárulásával; a fiatal családoknak kiosztott területeken a villanyhálózat kiépítése is tervben van idénre, ebbe ötven százalékkal, 600 ezer lejjel kell beszállnia az önkormányzatnak.
– Tavaly átvettük a borvízkutakat az Országos Ásványvíz Társaságtól, hogy felújítsuk azokat: idén ezek közül a Kossuth-forrást szeretnénk elsőként tatarozni, ahogy megkaptuk az ehhez szükséges engedélyeket. Javában készülünk a következő uniós finanszírozási ciklusra, ehhez készíttettünk terveket, idén pedig három városrendezési terv is elkészül, amerre bővülni fog a település
– tájékoztatott Mik József.