Rangos szakmai elismerést kapott a gyergyói múzeum
Dicséretben részesült a Tarisznyás Márton Múzeum Fölemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból című időszakos kiállítása. A budapesti Pulszky Társaság egész Kárpát-medencét felölelő megmérettetésére jelentkezők közül 16 kiállítást választottak be: a gyergyói múzeumnak adott oklevéllel elismerték az intézmény szakmai teljesítményét.
Az Év kiállítása díjra a Pulszky Társaság felkérésére pályázott a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum. A helyi örmény család, Vákár P.Artúr és fia,Tibor életútján keresztül bemutatott várostörténeti kiállítást a Magyar Géniusz Program keretében szervezték meg: 2023. június 4-én, a magyar összetartozás napján nyílt meg a látogatók előtt.
– Kedden vettük át ünnepélyes keretek között, a budai várban ezt a szakmailag fontos elismerést, amiért nagyon hálásak vagyunk, hiszen visszaigazolás és nagy lehetőség egy olyan kicsi múzeumnak, mint amilyen a miénk. A díjra huszonhárom múzeum kiállítása nevezett, közülük tizenhatan maradtunk a jelölési listán: két kiállítás nyerte meg a fődíjat, hat múzeum kiállítása, közöttük a Tarisznyás Márton Múzeum, dicséretet kapott – fogalmazott a díj kapcsán tartott sajtótájékoztatón Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató.
– Tudomást szerezve a nagyszabású kiállításról, felkérést kaptunk, hogy pályázzunk az Év kiállítása díjra. Ezt követően adatlapot kellett kitöltenünk a témáról, a kutatási háttérről, a kiállításhoz kapcsolódó tervezett múzeumpedagógiai foglalkozásokról, arról, miként kapcsolódik a történet a helyi közösséghez. Az elbírálóbizottság képviselője a helyszínen vizsgálta meg a kiállítás tartalmát, kivitelezését, esztétikáját, a fénytechnikát, a családi hagyaték felhasználásának koncepcióját – ismertette a nevezés részleteit Szőcs Levente múzeológus.
A határon túli múzeumok az utóbbi tizenöt évben vesznek részt a Pulszky Társaság rangos versenyén, amelyet a kiállítások Oscarjának is neveznek.
– Ez a rangos szakmai értékelés újabb kihívást, elkötelezettséget szab a gyergyói múzeum számára, úgy gondolom, hogy a következő években meglesz a kellő bátorság és szakmai felkészültség arra, hogy az Év múzeuma díjért is versenybe tudjon szállni az intézmény – fogalmazott Csergő Tibor András polgármester, a múzeum egykori igazgatója a díj kapcsán. Hangsúlyozta: összefogás eredményeként jött létre a kiállítás, több intézmény, magánszemély és szakember segítette a munkát, de elsősorban ifj. Vákár Tibor nyitottsága, hozzáállása kellett ahhoz, hogy megvalósulhasson ez a várostörténeti kordokumentum.
A kiállításra összegyűlt értékes dokumentumok, iratok, műtárgyak a múzeum helytörténeti tárát gazdagítják; a kiállítás nemcsak a látogatható és már meglévő dolgokról szól, hanem köthetők hozzá azok a kutatások és tanulmányok, amelyeket a közeljövőben fognak publikálni.
– A Vákár család hagyatéka nagy kincs, reméljük, hogy a kiállítás és a gyűjtemény gyarapodása elsősorban a gyergyóiak szülőföldhöz való ragaszkodását fogja segíteni, bátorítani – fűzte hozzá Csergő Tibor András.
A felemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból kiállítás még egy évig látogatható,
majd az elképzelések szerint utazó kiállítássá válik, ugyanakkor születőben van egy tanulmánykötet a kiállítás kapcsán született legújabb kutatásokkal, valamint a Vákárok önéletírásait is hamarosan kötet formájában olvashatják az érdeklődők.
A kiállítás kapcsán Múzeumi kóstoló címmel pedagógusoknak tartanak múzeumpedagógiai bemutatókat, a jövő évtől pedig tematikákra bontott múzeumpedagógiai foglalkozások kezdődnek el, hogy a legfiatalabbak is megismerhessék Gyergyószentmiklós polgárosodásának történetét a Vákár család életútján keresztül.