Óvjuk a nemzeti park kincseit!
Felhívást tett közzé Hegyi Barna, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park igazgatója múlt héten, amelyben arra kéri a turistákat, hogy óvják a védett növényeket, a kicsinyeiket féltő állatokat, tartsák be a nemzeti park szabályzatát. Sokan nincsenek tisztában, milyen következményekkel jár a természethez való nem megfelelő viszonyulásuk.
[caption id="attachment_89190" align="aligncenter" width="700"] Védett növény a havasi gyopár. Leszakítása bírságot von maga utánfotók: www.cheilebicazului-hasmas.ro)[/caption]
Büntetésekre számíthatnak mindazok, akik a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park területén terepjárművekkel, motorokkal zavarják meg az állatok nyugalmát, vagy akár leszedik a védett növényeket sétájuk alkalmával – tájékoztatott Hegyi Barna igazgató. Elmondása szerint minden évben szükség van ezekre a figyelmeztetésekre a turistaidény kezdetén, bár az is igaz, hogy évről évre több a kihágás.
– A Romániában hatályos törvények szerint terepjárművekkel természetvédelmi területen nem szabad közlekedni, ennek ellenére sok kihágás történik: ezek 6-10 ezer lejig terjedő bírsággal járnak magánszemélyek esetében, jogi személyeknél 10-20 ezer lej között van a büntetési összeg. A természetjáróknak azt is tudniuk kell, hogy itt nem szedhetnek le semmiféle növényt, és a magukra hagyott őzgidákat, szarvasborjakat sem érinthetik meg, hiszen a legtöbb esetben az anyaállat a közelben van – mondta el a legfontosabb tudnivalókat Hegyi Barna, és hozzátette: a rezervátum szabályait táblákon ismertetik, nem lehet kifogás az, hogy ezekről nem volt tudomásunk.
[caption id="attachment_89191" align="aligncenter" width="1000"] Fiatalok hegycsúcsokon. Környezetkímélő természetjárás[/caption]
A nemzeti park munkatársai a hegyi csendőrséggel együttműködve járőröznek, ez utóbbiak igazoltathatják is a turistákat és kiszabhatják a büntetést. A természetvédelmi területen kamerákat is elhelyeztek, elsősorban azért, hogy a vadállatok mozgását meg tudják figyelni, de arra is használják, hogy azonosítsák a különböző terepjárművekkel közlekedőket is.
Mindemellett figyelmet fordítanak a felnövekvő generációra, hogy ők jobban értékeljék a természet kincseit és óvják azokat. Az elmúlt évhez hasonlóan – gyergyószentmiklósi civil szervezettel közösen – idén is madárgyűrűző tábort szerveznek iskolásoknak. Első körben több gyergyói iskola tanulóinak bemutatják a nemzeti parkot, kiviszik őket a természetbe, majd 25 gyerek lehetőséget kap arra, hogy háromnapos táborban ismerkedjen a madarakkal és a madárgyűrűzés fontosságával.
A fiatalok számára adott a Youth at the top (Fiatalok hegycsúcsokon) program, amelyben több, a Kárpátokban és az Alpokban működő természetvédelmi terület vesz részt. A program célja, hogy egyazon időben több, hegycsúcshoz közeli menedékházban fiatalok táboroznak, ugyanazon tematika és program szerint: idén a július 10–12. közötti időszakban.
A Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park pályázatot is előkészített: uniós alapokból szeretnék regenerálni az erdős élőhelyeket, felszámolnák a halak közlekedését akadályozó gátakat az összes vízfolyáson, valamint lezárnák a magasan fekvő, denevérek által lakott barlangokat, és azokat csak tudományos kutatási célra nyitnák meg.
Boncina-Székely Szidónia