Őszre elkészülhet a csomafalvi óvodaközpont
Nem kell hitelt felvennie a gyergyócsomafalvi önkormányzatnak ahhoz, hogy befejezzék a Csalóka óvoda korszerűsítését, mert le tudták cserélni a beruházás finanszírozására elnyert kisebb értékű pályázatot egy újra, amely az új uniós pályázati ciklusban jelent meg. A több éve húzódó építkezés a tervek szerint idén befejeződik: a korszerű létesítményben nyolcvan óvodás gyermek oktatása kezdődhet el a következő tanévben.
Több mint ezer négyzetméteres óvodaközpont építése érkezett befejező szakaszához Gyergyócsomafalván: a Regionális Operatív Program keretében 2019-ben megpályázott felújítási és bővítési munkálatok összegét nem fedezte az akkor nyert közel hárommillió lej, az önkormányzatnak hitelt kellett volna felvennie a beruházás befejezéséhez. A gyergyócsomafalvi önkormányzat az új pályázati ciklus kiírásának napján nyújtotta be a dokumentációt, így le tudták cserélni a korábbi támogatást egy jóval nagyobb összegűre, amely fedezi az áremelkedések utáni költségeket.
– Egy korábbi, 2,8 millió értékű pályázatot sikerül lecserélni egy 7 millió 19 ezer lej értékűre, ez azt jelenti, hogy az előző kiírásban megpályázott összeget visszamondva megpályáztuk az újat, és ma reggel kaptuk a hírt a gyulafehérvári ügynökségtől, miszerint mától életbe lép a támogatás – számolt be helyszíni sajtótájékoztatón Márton László Szilárd, Csomafalva polgármestere. Elmondta:
ez azért jó hír a településnek, mert nem kell banki kölcsönhöz folyamodnia az önkormányzatnak,
ugyanakkor a tavaly, saját megtakarításaikból kifizetett összegeket vissza tudják igényelni és újabb, az óvodához kapcsolódó fejlesztésekre fordítani.
– Azért, hogy ne álljanak le a munkálatok, az utóbbi években megtakarított összegeket, több mint kétmillió lejt, kifizettük a munkálatokra: ezt vissza tudjuk igényelni az új pályázat által. Az a tervünk, hogy
az épület előtt új járdát készíttetünk, a földbe helyeztetjük a villanyvezetékeket,
valamint megvásároljuk a szomszédos telket, amely transzformátorállomásnak és parkolónak adna helyet. Ugyanitt egy használaton kívüli borvízkút is van, ennek a vizét szeretnénk megvizsgáltatni és közkútként használatba helyezni – sorolta elképzeléseit a községvezető. Hangsúlyozta: az építkezés nem állt le addig sem, amíg egyik pályázatról váltanak a másikra, mert tőkeerős kivitelezőt – egy gyergyóremetei céget – találtak, amely hajlandó volt saját költségén elkezdeni a munkát.
– Ez az első szerződés Hargita megyében, a Regionális Operatív Program keretében, az új pályázati ciklusban. Fontos lépés, hiszen
Csomafalva számára nem mindegy, hogy saját költségvetésből vagy uniós alapokból fedezi ennek az óvodaépületnek a korszerűsítését
– mondta el Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, hangsúlyozva, hogy nem gyakori az sem, hogy egy elkezdett beruházásra lehet támogatást kérni egy másik pályázati kiírásnál.
Az 1907-ben épült egykori községháza épületének felújítása, bővítése után két napközis és két óvodai csoport kap helyet az óvodaközpontban, ahol multifunkcionális terem, négy csoportszoba, konyha és ebédlő, mosoda és szárítóhelyiség, terápiás sószoba és egészségügyi pont kap helyet; a tágas udvaron játszótéri elemek lesznek elhelyezve. A tervek szerint a következő tanévet már itt kezdhetik a gyergyócsomafalvi óvodások.