Hirdetés

Összekötik Székelyföldet

Immár három éve működik a Hargita Útkezelő Vállalat, 2020-ban hozta létre Hargita Megye Tanácsa. A cél a kis munkálatok esetében a bürokratikus útvesztők kiküszöbölése és a kisebb útkarbantartási munkálatok minél egyszerűbb és hatékonyabb elvégzése.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 7 perc
Összekötik Székelyföldet
Fotó: Illusztráció: HMT

Évről évre egyre több és nehezebb munkálatot tud elvállalni a Hargita Megye Tanácsa által 2020 júliusában létrehozott Hargita Útkezelő Vállalat, Bidermann András igazgató elmondása szerint. Mint lapunk érdeklődésére nyilatkozta, most már a helyi önkormányzatoknak is tudnak segíteni, amire már volt is példa. Legutóbb a megyei tanács megbízásából Csíkszentmihályon a katolikus templom melletti, különösen veszélyes kereszteződésnél végeztek munkálatokat, ahonnan az út Csíkajnád és Csíkrákos felé ágazik.
Egyik legnagyobb munkájuk a 121G jelzésű megyei út leaszfaltozása a Kászonokban. A 12 kilométeres út köti be a Kászoni-medencét az országútba, ezért ennek az infrastruktúrának a kiépítése fontos volt a lakosság számára.

Megvannak az eszközök és a munkaerő

Az igazgató elmondása szerint a gépparkjuk minden aszfaltozási munkához szükséges eszközzel és járművel fel van szerelve. Két aszfaltterítő gép, két úthenger, aszfaltmaró gép, egy kisebb és egy nagyobb kotrógép, egy teherautó, kaszálógép és a járművek szállításához szükséges utánfutó van jelenleg a vállalat gépparkjában.
A vállalat jelenleg körülbelül harminc személyt foglalkoztat, a munkásokon kívül csoportvezetőket, gépészeket, sofőröket és az adminisztratív személyzetet. A szám azért nem konkrét, mert a csapat összetétele olykor változik, ugyanis vannak, akik otthagyják a céget, mivel nem bírják ezt a munkát, és vannak, akiket elküldenek, ha nem felelnek meg. Ezenkívül bedolgozók is segítik a cég munkáját.

Illusztráció: HMT

– Jelentkező mindig van, a kihívás az, hogy megtaláljuk köztük a komoly alkalmazottat

– mondta Bidermann hangsúlyozva, hogy az útépítéssel kapcsolatos minden munkálatot el tudnak végezni, az akadály a logisztika, amikor több helyen is dolgoznak párhuzamosan, és mindkét helyen szükség lenne a nagy gépekre. – Gyakorlatilag az útépítéssel kapcsolatos minden munkát el tudunk végezni, legfeljebb több szervezést igényel a logisztika, mint egy 20–35 éves tapasztalattal és több géppel, munkással rendelkező nagyvállalatnak – fejtette ki az igazgató, hozzáfűzve, hogy pályázni is szoktak Hargita Megye Tanácsa kiírásain, de pályáztak és dolgoztak már községekben, falvakban is.

Illusztráció: HMT
Önkormányzati munkagép. Amit lehet, önerőből végeznek el

A vállalat, annak ellenére, hogy fiatal, már húsz kilométernél több aszfaltszőnyeget terített le, több átereszt kicserélt, támfalakat épített, utcákat újított fel, és a teljes megyében tudja vállalni a nyári karbantartási munkálatokat a megyei jelzésű utakon. Mint az igazgató elmondta, megelégedéssel tölti el, és a munkásokat is motiválja, amikor az arra autózók a terepen köszönik meg a munkát a kollégáknak.

Nem konkurense a többi útépítőnek

Felmerülhet a kérdés, hogy egy önkormányzat által fenntartott vállalat konkurenciát jelent-e a piacon lévő más cégeknek. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint a Hargita Útkezelő Vállalattal éppen azt a rést sikerült betömni, hogy a nagyobb útépítő vállalatok sokszor nem jelentkeztek.

– Egy alig három éve működő kisvállalkozás aligha jelenthet konkurenciát a piacon több tíz éve jelen lévő és jóval nagyobb gépparkkal rendelkező cégek számára. Ugyanakkor az olyan kis munkálatok, mint egy parkoló kialakítása, egy áteresz cseréje, egy rövidebb útszakasz leaszfaltozása, pénzügyileg már nem vonzó a cégek számára. Ilyenkor nagy megkönnyebbülés és jelentős időmegtakarítás, hogy van a megyei tanács által fenntartott vállalat. Ezeket a munkálatokat ugyanis elvállalja a cég, így nem kell hónapokat kínlódnunk azzal, hogy kivitelezőt találjunk, amire a múltban elég sok példa volt. Ha csak a nyári karbantartási munkálatokra gondolunk, emlékezhetünk, azok mennyi bonyodalommal jártak

– tette hozzá a megyei tanács elnöke.

Illusztráció: HMT
Mint mondta, az útkezelő vállalat többek között az Udvarhelyszék déli részén elkezdett, majd a kivitelező által abbahagyott beruházáson is biztosítja az átjárhatóságot és az állagmegőrzési munkálatokat, amíg a nagyberuházásra sikerül új kivitelezővel szerződést kötni.

– Ugyan három éve működik a vállalat, de a létrejöttéig sok fejtörést okozott egy saját útkezelő cég létrehozása. Több évbe telt, míg megtaláltuk a jogi formát hozzá. Ma már a rengeteg munka mellett munkahelyeket is biztosítunk. aminek örvendünk. A következő kihívás az, hogy további jó szakemberekkel erősítsük a csapatot

– összegezte Borboly Csaba.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!