Nem vagyunk egyedül
Felmérések alapján Hargita megye országos szinten élen jár az öngyilkosságok számát tekintve. Van azonban ingyenes, anonim és szakmai titoktartáson alapuló támasz, ahol a hívók akár krízishelyzetben, akár különböző problémákkal szembesülve segítséget kérhetnek, meghallgatásra lelhetnek. Tavaly lett 18 éves a Hallgatlak Telefonos Lelkisegély Szolgálat.
Legyen szó a világban zajló történésekről, párkapcsolati, baráti, családon belüli, munkahelyi problémákról, vagy bármiről, ami szorongást, kellemetlen érzést vált ki az emberekből, jó, ha tudjuk, mindig van, akihez egy jó szóért vagy figyelmes hallgatásért fordulhatunk.
– A Hallgatlak Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély Szolgálat 2005 októbere óta működik, a Nyikómentén bekövetkezett árvízkatasztrófa hívta életre. Kezdetben csak Székelyudvarhelyen üzemelt, majd 2010-től csatlakoztak csíkszeredai szakemberek, 2018-tól Sepsiszentgyörgyön, és 2022-től Marosvásárhelyen is tevékenykedik egy-egy szakmai stáb
– mondta érdeklődésünkre Schmidt Zsófia önkéntes, a Hallgatlak szakmai koordinátora, csíkszeredai stábvezetője.
Évről évre egyre több hívást és e-mailt kapnak. Az, hogy a szolgálat egyre ismertebb, és sok önkéntes csatlakozik, hozzájárul, hogy többen elérjék és keressék őket.
Jelenleg 45 önkéntes válaszol a hívásokra és e-mailekre. A jelentkezők a szolgálathoz csatlakozást megelőzően képzésen vesznek részt, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a krízisintervencióra, a személyközpontú pszichológiai irányzat alapján történő meghallgatásra. Önkénteseik különböző szakmai területekről érkeznek, van segítő szakember, pénzügyi szakember, pszichológus, de van egészségügyi dolgozó is.
Napi két hívás
A szolgálat telefonon hétköznapokon reggel 8 és éjfél között érhető el, e-mail-ben folyamatosan fogadnak segítségkéréseket. Tavaly 700-nál több hívás érkezett, ebből 27 volt öngyilkossághoz köthető. Sokan különböző lelki egészségi problémák miatt keresték fel (23%), de magas volt a magány érzése (19%) miatt befutott hívások száma is. Különböző testi betegségek és az ezzel járó problémák kapcsán is fordultak hozzájuk (16%), családi, illetve házasságon belüli nehézségek miatt is jelentős számú hívás érkezett (17%) – derül ki a statisztikai adatokból.
– Vannak hecchívásaink is. Így nevezzük, amikor valaki poénból hív minket. Viszont úgy tartjuk, hogy az ilyenek sem véletlenül futnak be, valamiért a hívó megjegyezte a Hallgatlak telefonszámát, de lehet, hogy még nincs azon a ponton, amikor segítséget tud kérni. Így még csak teszteli, hogy milyen is betelefonálni a lelkisegély-szolgálathoz
– részletezte.
A szolgálat fő irányelve az anonimitás, így sokszor nem derül ki a hívók kora, csak ha ők megosztják az információt. A statisztikai adatokból az látszik, hogy tavaly a hívók 36 százaléka volt férfi, 64 százalék nő. A telefonálók átlagéletkora 47 év, a legidősebb hívó 85, míg a legfiatalabb 12 éves volt.
A bizonytalan periódusok
Leggyakrabban elmagányosodás vagy a társas kapcsolatokban fellépő nehézségek miatt fordulnak hozzájuk. A legtöbb megkeresést baráti, párkapcsolati nehézségek miatt kapják, de pszichés vagy testi betegségek miatt szenvedők is fordulnak hozzájuk, és munkahelyi vagy családi problémák okán is hívhatók. Sokan csak a meghallgatást és megértést keresik, amelyet a képzett ügyelők nyújtanak.
Karácsony előtt és az ünnepek után több megkeresésük van, de nincs jelentős eltérés az év többi időszakához képest. Időnként bizonyos társadalmi események is kiváltanak hívásnövekedést, a világban zajló történések is hatással vannak a hívások számára. Amikor nagyobb a bizonytalanság és a feszültség a környezetünkben, több hívást kapnak, de vannak csendesebb periódusok is. Néhány olyan eset is van, hogy egy-egy hívó rendszeresen felkeresi a szolgálat ügyelőit, és vannak, akik akut krízishelyzetben, öngyilkossági gondolatokkal hívják.
– A legfontosabb, hogy meghallgatjuk a hozzánk fordulókat. Sokszor a tény, hogy a segítségkérő meghallgatásra lel nálunk, segítheti a nehézségből való kilábalásban. Konkrét tanácsot nem adhatunk, kivéve indokolt helyzetben, krízishelyzetben, amikor előírt protokoll szerint járunk el. Sok hívó csak arra vágyik, hogy valaki ítélkezés nélkül meghallgassa és megértse, főként, ha magányos. Vannak, akik a beszélgetések során különböző felismerésekre jutnak, ügyelőink kérdései által sikerül problémáikat átkeretezzék vagy más szemszögből szemléljék. Olyan is van, aki imát kér tőlünk vagy együtt imádkozik ügyelőinkkel
– tudtuk meg.
A hívók gyakran mondanak köszönetet visszajelzésként. Ez a munka olyan segítés, amelynek alapja az önkéntesek személyisége, éppen ezért fontos a folyamatos fejlődés és visszajelzés, amelyek által épülhetnek.
Segítő programok
A Hallgatlak Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély Szolgálat az Áradat Egyesület égisze alatt működik, az IFOTES nemzetközi telefonszolgálatok normái szerint üzemel, szakmai titoktartás, anonimitás, ingyenesség elvei alapján. Szakmai partnerként szorosan együttműködnek a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségével.
Az Áradat Egyesület szakemberei különböző foglalkozásokat szerveznek, a mindennapos Információs, Tanácsadó és Lelkigondozói Központ működésén kívül művészetterápiás csoportok, gyermekeknek és fiataloknak szervezett érzelmiintelligencia-fejlesztő foglalkozásokat, és különböző mentálhigiénés témát érintő előadásokat.
Ugyanakkor évente kétszer rendeznek találkozót a szolgálat önkéntesei számára, lehetőséget biztosítva a szakmai és önismereti témákban való fejlődésre. Március elején zajlott az idei év első szakmai találkozója, amelyen több mint 25 önkéntes vett részt előadásokon, önismereti jellegű workshopokon. Az ilyen találkozók hozzájárulnak az önkéntesek motivációjának fenntartásához. Fontosnak tartják, hogy az önként vállalt ügyeleti időért cserébe szakmai és személyes fejlődési lehetőséget biztosítsanak számukra, ezáltal érezhetik, hogy munkájuk fontos és értékes.