Megbeszélték az energetikai gondokat
Maroshévízen találkozott az Országos Energiaszabályozó Hatóság a gyergyói térség településvezetőivel kedden. A megbeszélésen több energiaszolgáltató is képviseltette magát.
Bende Sándor, a gyergyói térség parlamenti képviselője szervezte azt a megbeszélést, amelyen a gyergyói térség polgármesterei, illetve az Országos Energiaszabályozó Hatóság alelnökei, tagjai vettek részt, ugyanakkor képviseltették magukat a villanyáram- és gázszolgáltatók – a DEER, az E-ON és a Premier Energy – is. Helyi tapasztalatokat beszéltek meg, általános és sajátos problémák is felszínre kerültek a többórás találkozón.
A megbeszélés végén Bende Sándor a sajtónak nyilatkozva rámutatott, rendkívül ritkán fordul elő, hogy ilyen megbeszélésekre sort kerítsen az energiaszabályozó hatóság, de fontosnak tartotta elhívni az intézmény kepviselőit a térségbe, hogy helyben beszéljék meg a problémákat.
– Fontos összehozni a szolgáltatókat, a hatóságot és a fogyasztókat képviselő településvezetőket, hogy kiderüljön, milyen nehézséggel küzdenek az önkormányzatok, és mivel magyarázzák ezeket a szolgáltatók. Az már kiderült, hogy további fejlesztésekre van szükség mind a villamos energia, mind a gázhálózatok terén
– mutatott rá a képviselő.
Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy öt-hat évvel ezelőtt a gázhálózat fejlesztését a lakosság anyagi hozzájárulásával hajtották végre, saját pénzükön vezették be egyes utcákba a gázt a lakók. Sokan úgy tartják, saját tulajdonuk a vezeték, és ez problémát okoz az új rácsatlakozásoknál.
Mik József, Borszék polgármestere is sajátos problémára hívta fel a figyelmet: közel három éve várnak a villanyáram-szolgáltatóra, hogy az ifjúságnak kiosztandó telkekhez elvezesse az áramot. Az elöljáró elmondása szerint a
gázhálózat-bővítés terén is hiányossággal küzd Borszék, a gáz hiánya évi egymillió lejes kárt okoz a település fürdőkomplexumának,
míg a tusnádfürdői, gázzal fűtött hasonló létesítmény ugyanekkora bevételt termel. A polgármester ígéretet kapott arra, hogy rövidesen elkezdődik ez a fejlesztés.
Többen szóvá tették, hogy elektromos töltőállomások telepítése várható a településeiken, ehhez pedig transzformátor-állomások létesítése is szükséges. Néhányan panaszkodtak arra is, hogy sokszor hátráltatja a beruházásokat, hogy túl időigényes az áramszolgáltató engedélyéhez hozzájutni.
A találkozót igen hasznosnak vélte Bende Sándor, elmondta, azokra a felvetésekre, amelyeket nem tudtak helyben tisztázni, a későbbiekben írásban kapnak választ.