Kínlódás vagy álommunka?
Nem mindennapi munkát végez a gyergyószentmiklósi Páll Olivér: fotósként dolgozik egy luxushajón. Azt mondja, így olyan helyekre juthat el, ahová egyébként nem lenne lehetősége, azonban ennek ára van.
[caption id="attachment_17258" align="aligncenter" width="620"] Páll Olivér. Kihívások és élmények luxushajón[/caption]
Elsősorban a kiemelt kereseti lehetőség vonzotta Páll Olivért egy luxushajó fedélzetére, de a kalandvágy is motiválta. A fényképezés technikai oldala iránt már gyermekkorában nagy érdeklődést mutatott, az idő múlásával ez passzióvá ért, ezért úgy határozott, együttesen próbálja ezeket kamatoztatni, és belevág az ismeretlenbe.
Először egy hazai cégen keresztül próbált meg munkát találni, hiányos angol nyelvtudása miatt azonban elutasították. Utána – ennek már öt esztendeje – ismét megpróbálta, ezúttal sikerrel is járt, de a hat hónapból, amennyi időre akkor szerződött, mindössze hármat töltött ki.
– Megelégeltem és hazajöttem, úgy gondoltam, nem nekem való – jegyezte meg. Itthon aztán még egyszer átgondolta a lehetőségeit, és egy komoly elhatározást követően ismét belevágott, jelenleg pedig az ötödik útjára készül. Mint mondta, a tényleges alkalmazás előtt egy háromhetes próbaidőszakon vesznek részt a jelentkezők, az igazi teszt azonban élesben történik.
A munkája lényege, hogy a nap végére a lehető legtöbb fotót kell elkészítse a vendégekről, majd meg kell győznie őket, hogy meg is vásárolják a kinyomtatott fényképet. A több ezer férőhelyes hajón a fényképész mellett van operatőr és nyomdász is, a képeket pedig egy galériateremben állítják ki.
– Manapság persze már mindenki hoz magával fényképezőgépet és telefont, ezért nekünk olyan fotókat kell készítenünk a vendégekről, amelyeknek nem tudnak ellenállni – mutatott rá Páll Olivér. Sokan viszont nem szeretik, ha folyamatosan fényképezik őket, ez adja a munka nehézségét. – Minden a számokról és a teljesítményről szól. Ha a fotós nem tudja teljesíteni az egy napra elvárt fénykép-mennyiséget, akkor hazaküldhetik – mondta. A hajóút egyhetes, ha pedig a végére értek, kezdik elölről az új vendégekkel.
A hajó egy vízen járó négycsillagos szálloda, de persze nem mindenkinek: alkalmazottakra szigorú szabályok vonatkoznak. Leginkább az otthontól távol töltött hosszú idő okoz nehézséget, igaz, a munka mellett kikapcsolódásra is van lehetőség: a kikötés délelőttjén van idő városnézésre.
A napokban Páll Olivér ismét nyolc hónapra kötelezi el magát, most sokkal felszabadultabban megy, mint az első alkalmakkor.
– Sokat fejlődött a kommunikációs készségem. Arra biztatom a fiatalokat, hogy aki érez magában késztetést, az próbálja ki, de legyen felkészült – mondta a gyergyószentmiklósi fiatalember.
Kertész László