Kezdődnek a Hargitai Megyenapok
Koncertek, könyvbemutatók, kiállítások és számtalan más program várja a búcsúra érkező vendégeket és az itthoniakat a huszadik kiadásához érkező Hargitai Megyenapokon. A Pünkösdi ünnepségek címet viselő megyenapokat május 8–20. között tartják.
Május 8–20. között szervezik meg a XX. Hargitai Megyenapokat, amely a Pünkösdi ünnepségek címet viseli, a rendezvénysorozat a megye értekeire hívja fel a figyelmet.
– Hargita megyének gazdag, változatos értéktára van, a programsorozat keretében igyekszünk megmutatni mindazt, amire büszkék lehetünk, ami meghatároz bennünket és amire hétköznapjainkat építjük – mutatott rá Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke a rendezvényt beharangozó sajtótájékoztatón, kedd délelőtt.
Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője a megyenapok közel hetven programpontból álló kínálatát ismertette.
A rendezvényen gyermekprogramok, tájházbemutatók, konferencia, mesterség- és gasztronómiai bemutatók, kiállítások, előadóművészeti produkciók – koncertek, színházi és néptáncelőadások, bábelőadások, gálaműsor –, táncoktatások, rendhagyó irodalomórák, kirándulások, sziklamászás, könyvbemutatók és helyi, hagyományos vásárok várják a Hargita megyei lakosokat meg az ide látogató turistákat.
Ezenkívül a megyenapok programjában helyet kapott az Unscene – Művészeti Egyetemek Fesztiválja, az Erdélyi Táncházzenészek Találkozója, a Csűrdöngölő Gyermek és Ifjúsági Néptánctalálkozó, valamint a Felszállott a páva, mely a Gyergyói-medencei kisiskolások népdal-, néptánc-, népzene- és népmesetalálkozója.
Csíkszéken tíz településen harminc program, Udvarhelyszéken 17 településen 25 program, Gyergyószéken nyolc településen 13 program várható, részletezte. A közel hetven program mintegy fele elsősorban az ifjúságnak szól, negyven százaléka pedig két nyelven – románul és magyarul – lesz elérhető.
A sajtótájékoztatón jelen volt Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont menedzsere, aki elmondta: programjaik többségét, összesen 17 rendezvényt Udvarhelyszéken tartanak meg, emellett Csík térségben hét, Gyergyó térségben pedig két eseménnyel készülnek. Az intézmény által szervezett központi esemény a Tájházak Hete, amelyet május 13–18. között szerveznek, ebbe idén húsz tájház kapcsolódik be.
Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója úgy tájékoztatott: térségükben igyekeznek a magyar és a román lakosság, a fiatal és az idős korosztály számára is változatos programokat szervezni a megyenapok keretei között. A pünkösdi ünnepkörre való tekintettel a vallásos töltettel rendelkező programokra is nagy hangsúlyt fektetnek.
Mint Gyulai Arthur, a Kájoni János Megyei Könyvtár igazgatója részletezte: a könyvtár különböző könyvbemutatókkal és író-olvasó találkozókkal kapcsolódik be a megyenapok programjaiba, ugyanakkor magyar és román nyelvű bábelőadásokkal is készülnek.
A megyenapok a Hargita megyei lokális identitásról szól, a megye közösségeire, kulturális és természeti örökségeire épít. A pünkösdi búcsúra érkező vendégek és a helyi közösségek számára is kiváló találkozási pont lehet és maradandó élményt nyújthat
– összegezte Ferencz Angéla.
A programsorozatot Hargita Megye Tanácsa, az alintézményei közreműködésével és civil szervezetekkel közösen szervezi. A XX. Hargitai Megyenapok programjainak egységesen összefogó és összefoglaló felülete a Visit Harghita weboldal, ahol három nyelven érhető el valamennyi esemény részletes leírása, emellett további hasznos információk a megyenapok Facebook-oldalán is elérhetők.