Kevesebb alkalmazottal, de dolgoznak tovább
Elfogadta a gyergyószentmiklósi helyi tanács a Vitalissima Kft. szervezeti felépítését, tisztségjegyzékét, valamint idei költségvetését. A cég vezetője azt mondta, nehéz helyzetben vannak, de folytatni szeretnék a munkát.
[caption id="attachment_22381" align="aligncenter" width="620"] A Vitalissima Kft. 2013 őszétől tevékenykedik Gyergyószentmiklóson Fotó: Lázár Hajnal[/caption]
Két könyvelő, hat munkás és az adminisztrátor teszi ki a Vitalissima Kft., azaz a gyergyószenmiklósi önkormányzat saját cégének személyzetét. Ezt fogadta el a tanácstestület, valamint a cég költségvetését, melynek értelmében a tervezett idei összbevétel 632 ezer lej, az összköltség pedig 548 ezer lej. Mint kiderült, a bevételt szolgáltatások nyújtásával tervezik megvalósítani, a kiadások részen pedig személyzeti és nyersanyagköltségek, illetve szolgáltatásvásárlás jelenik meg.
Sándor István, a cég vezetője azt mondta, nehéz helyzetben vannak, hiszen nincs biztos jövedelme a Vitalissimának, mióta a szociális és ifjúsági lakások, valamint a városi piac adminisztrálását sem láthatják el. Jelenleg a polgármesteri hivatal megbízásából lakásfelújítást végeznek, így szeretnék átvészelni a telet. Tavasztól pedig pályáznának a város közterületeinek karbantartására, a munka elvégzéséhez további személyeket is alkalmaznának. Több alkalmazottól ugyanis kénytelen volt megválni a cég, közülük hét személyt versenyvizsga után visszavettek a városházára, de így is többen maradtak munka nélkül.
Egy számvevőszéki vizsgálat nemrég megállapította, a Vitalissima több mint 100 ezer lejjel károsította meg a várost. Ennek kapcsán a cégvezető a tanácsosoknak elmondta, a megállapított kár a kiszórt csúszásgátló anyag mennyiségéből adódik, hiszen a törvény előírja, mekkora területre mennyit kell szórni, de a munkások „nem mérték, hogy egy lapát sós anyag hány grammot nyom”, és azt sem, hogy pontosan mekkora útfelületre jut az, hanem „annyit hintettek, amennyire szükség volt”. Sándor megjegyezte, a cég hosszabb távú felosztást kért a kifizetésre, és amennyiben dolgozni tudnak, nem lesz gond az összeg törlesztésével.
Mint ismert, a prefektusi hivatal törvénytelennek találta azokat a tanácshatározatokat, amelyek a Vitalissima Kft. működését és tevékenységét szabályozzák, ezért a közigazgatási bíróságon kérték a hatályon kívül helyezését. A közigazgatási bíróság helyt adott a keresetnek, majd a fellebbezést követően az ítélőtábla is megerősítette a korábbi határozatot. Így az önkormányzat nem adhatott megbízást a cégnek és nem is fizethetett tavaly nyár elejétől. Azt találták törvénytelennek, hogy a 2011-ben létrehozott Vitalissima Kft. működését befagyasztották, mivel semmilyen tevékenysége nem volt, 2013-ban pedig – amikor az önkormányzat úgy döntött, hogy saját cégén keresztül valósítja meg azokat a munkálatokat, amelyeket korábban a közszolgálati osztály keretében működő mellékgazdaság végzett – a jogkört az alkalmazottakkal együtt átruházták az önkormányzati tulajdonú cégre. A törvényes eljárás az lett volna, ha előbb megszüntetik a közszolgálati osztályt, majd létrehoznak egy új céget, közbeszerzést írnak ki a tevékenységekre és úgy bízzák meg a céget a munkálatokkal.
Lázár Hajnal