Kategóriájában első helyezést ért el az Őszirózsa országos népdalvetélkedőn a gyergyóalfalvi Gál Abigél
A Sövér Elek Szakközépiskola hatodik osztályos tanulója valójában megvédte címét. Abigél a gazdag gyergyóalfalvi népdalkincsből választott.
Idén tizenharmadik alkalommal szervezték meg a Temes megyei Újszentesen az Őszirózsa népdalvetélkedőt, a tanügyminisztérium finanszírozásával. A tantárgyverseny-jelleggel szervezett megmérettetés megyei szakaszait követte az országos döntő, amelyen idén 130 tanuló volt jelen, Hargita megye kiemelkedő mezőnnyel indult és kiváló eredményekkel tért haza.
A gyergyóalfalvi Gál Abigél kiskorában találkozott a népdalok világával, hiszen testvére, Dorottya hasonló érdeklődéssel, tanulásvággyal fedezte fel édesanyjuk irányításával a gyergyói népdalkincset. – Idén szerencsés helyzetben voltunk, hiszen az általunk leadott népdal listából a zsűri egy gyergyói népdalt választott, mégpedig egy Kodály Zoltán által 1910-ben, Gyergyóalfaluban gyűjtött népdalt. Különös ajándék, hogy Abigélnek a gyergyói dallamokhoz illő hangszíne van, ezáltal megmutathatta tehetségét – fogalmazott Gál Adél, Abigél édesanyja. Hozzátette: amikor új népdalt tanulnak, legalább három hónapnyi időt hagynak annak elmélyítésére, megismerik a keletkezésének körülményeit, pszichológiáját, tanulmányozzák a hozzá tartozó viseletet is.
A hatodik osztályos diáklány évente legalább tíz versenyen vesz részt, emellett seregszemléken is, de fellépésekre is egyre több alkalommal hívják. – Nagyon jó dolog, hogy a népzene a mindennapjaim része, ez azt jelenti, hogy sok esetben házi feladat írása közben is énekelek, vagy a testvéreimmel közösen. Az is hozzátartozik, hogy néha fárasztó és nehéz a tanulás mellett, de sok élménnyel gazdagít. Az idei versenyre való utazás maradandó élmény volt, a Székelyföldi Énekiskola tagjaival utaztunk – mondta érdeklődésünkre Gál Abigél. Előadásmód, hangi adottságok, és a választott népdalkincs értékelése mellett a szakmai zsűri azt is pontozta, hogy a népdalénekes mennyire tud azonosulni a szöveggel, mennyire tudja átélni és magáénak érezni azt a dallamvilágot, amelyet megmutat a közönségnek.
– Régóta kutatom a gyergyóalfalvi népdalkincset, így tudom, hogy Kodály Zoltán 216 felvételt készített Alfaluban, tehát hatalmas érték van a birtokunkban, amit meg kell mutatnunk másoknak is. Igyekszünk olyan dallamokat választani, amit Abigél át tud érezni, és bár sok szomorú népdal illik a hangszínéhez, gyermekként a vidámabbak állnak közelebb hozzá, bár azokból sokkal kevesebb van – beszélt a népdalválasztás fontosságáról Gál Adél. Abigél hozzáfűzte: kitölti napjait a népdalok világa, és akkor is feltöltődik általuk, amikor fáradt, életforma ez, ami rengeteg kihívást ad számára.
Az országos népdalvetélkedőn első helyezést ért el Hargita megyéből Gál Abigél és Timár Johanna, második díjat kapott Sipos Biborka, Marthi-Buzogány Flóra, Sára Veronika, Waum Réka Gyopár és Lakó Csenge, harmadik helyezett lett Kari Orsolya. Különdíjat Waum Emese Villőnek, Nagy Veronikának és Ferenczi Henriettának adtak, dicséretben részesült Ferencz Panka, Fodor Timea, Albert Hanna, László Krisztinka, Ágoston Anna, Ferencz Gyopár és Szilveszter László.