Karikatúrát rajzolni pofonegyszerű
Formabontó kiállításmegnyitón mutatta be karikatúráit Könczey Elemér pénteken este a gyergyóalfalvi Új galériában. A grafikus, karikaturista félórás előadásában bebizonyította a jelenlévőknek, hogy karikatúrát rajzolni pofonegyszerű.
Főként diákok voltak kíváncsiak a Dackorszak, avagy egy erdélyi karikaturista műhelytitkaiból című előadásra: a meghívottat György Botond mutatta be a jelenlévőknek. A rendhagyó, kiállításmegnyitóval egybekötött előadáson gyorstalpaló tanfolyam formájában szerezhettek tudomást a jelenlévők arról, milyen összetevői vannak a karikatúrarajzolásnak, és hogyan sajátíthatja ezt el bárki.
A karikatúra figyelmeztet, bírál, elgondolkodtat, kritizál, de a kritika csak akkor hiteles, hogyha saját gyengeségeimet is képes vagyok nagyító alá helyezni. A rajz, a téma és a poén hármasa mellett nem árt, ha a műfaj művelőjének vannak általános kulturális ismeretei, és ha tájékozott – osztotta meg a karikatúrarajzolás néhány követelményét Könczey Elemér. Az előadás címére utalva elmondta: az egész életünk egy dackorszak, ahol a frusztrációinkat sok esetben csak a humor tudja kezelni.
Az előadást hallgatva azt is megtudhattuk, hogy a mindennapi karikatúrarajzolás esetében is a határidő a legjobb múzsa, és a témák sora végtelen, hiszen a mindennapi élet történéseit rajzolhatjuk meg.
Könczey Elemér összesen több mint hatezer rajzot készített eddig; elgondolkodtató-megnevettető alkotásai kezdetben a Szabadság napilapban, majd 1999-től a Krónika karikatúrarovatában, később a Székelyhon napilapban is megjelennek.
A gyergyóalfalvi találkozó végén útravalóul elhangzott: a napi levegő-, élelem-, víz- és információadagunk mellett elengedhetetlen szükségünk van a mindennapi humoradagra is.
Boncina-Székely Szidónia