Jubileumi ünnepségre készül a szárhegyi művésztelep
Létrejöttének ötvenedik évfordulóját ünnepli idén a gyergyószárhegyi művésztelep: a kerek születésnap megünneplésére több hónapon át tartó, különböző helyszíneken zajló ünnepségsorozattal készül a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ.
– 1974. augusztus elsején indult útjára a Magyar Örökség díjas szárhegyi művésztelep. Az ünnepség által szeretnénk tiszteletünket kifejezni az alapítók – Zöld Lajos, Márton Árpád és Gaál András – előtt, nem feledkezve meg az akkori gyergyószárhegyi plébánosról, Varró Andrásról, illetve Márton Áron püspökről sem, akik közbenjárására fogadta be a művészeket a ferences kolostor.
A kiállítások és konferencia mellett kiadványokban is összefoglaltuk azt a hihetetlenül gazdag anyagot, ami az ötven év során készült Szárhegyen – fogalmazott sajtótájékoztatón Kolcsár Béla intézményvezető. Hangsúlyozta: a rendezvények által
szeretnék bemutatni azt is, hogy a művésztelep sokrétű tevékenysége nemcsak a képzőművészet, hanem a közművelődésre, a népművészet felpártolására és az épített örökség megóvására is kiterjedt; az a kapcsolatrendszer, amelyet az erdélyi magyar értelmiségi és szakmai körökkel kialakított, Gyergyószárhegyet hazai és nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális helyszínné tette.
Az ünnepségsorozat augusztus elsején a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyban intézménytörténeti, interaktív kiállítással kezdődik, korabeli fotókkal, videókkal szemléltetve egy szellemi műhely létrejöttét.
– Milyen előzmények által jött létre a szárhegyi művésztelep? Hogyan újították fel a ferences kolostort, hogyan oldották meg az ideérkező művészek ellátását? Mit szóltak a falubeliek a művészek megjelenéséhez, hogyan viszonyultak egymáshoz? – mindezekre a kérdésekre is választ kapnak majd az intézménytörténeti kiállítás látogatói, akik a korabeli dokumentumok segítségével a Lázár-kastély felújításába is betekinthetnek, ugyanakkor korszakok lenyomatát is figyelemmel kísérhetik a kommunizmustól a rendszerváltáson át a kétezres évekig – ismertette a készülő kiállítás fő célkitűzéseit Kovács Eszter kurátor.
A megnyitóünnepség másnapján, augusztus 2-án a Csíki Székely Múzeum ad otthont egy képzőművészeti kiállításnak, amely az elmúlt ötven év reprezentatív anyagaiból készült el Ferencz Zoltán, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti vezetője, valamint Túros Eszter és Ferencz S. Apor társkurátorok munkája által.
Székelyudvarhely sem marad ki a sorból: a csíkszeredai kiállítás mellett Szárhegy barátai címmel nyílik itt kiállítás, ahová a képzőművészeti alkotótáborokba visszajáró képzőművészek munkáit viszi az intézmény.
Az augusztusi eseményeket megelőzően júliusban kerül sor rezidens programunkra: ezúttal több olyan képzőművészt hívtunk, aki nagy méretű munkákat készít Csíkszereda és Szárhegy köztereire: ezzel párhuzamosan zajlik majd a jubileumi művésztelep a Magyar Tudományos Akadémia és a budapesti MAMŰ Társaság társszervezésében – mondta el Ferencz Zoltán képzőművész.
A nyári eseményeket októberben jubileumi képzőművészeti konferencia követi, az ünnepségsorozat zárásaként a képzőművészeti kiállítás 2025-ben a budapesti Műcsarnokba költözik.