Hirdetés

Infrastruktúrát fejlesztő beruházásokra készül az önkormányzat

A helyi önkormányzat tavalyi tevékenységét  és idei terveit ismertették a lakossággal Gyergyóalfaluban pénteken délelőtt. A Petőfi Sándor Művelődési Ház színháztermében tartott falugyűlésen – bár kevesen jelentek meg – több javaslat, észrevétel, tanács elhangzott a lakosság részéről is.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 4 perc
Infrastruktúrát fejlesztő beruházásokra készül az önkormányzat
Falugyűlés. Beszámolt az önkormányzat tevékenységeiről a polgármester Fotó: Boncina-Székely Szidónia

– Sajnálom, hogy alacsony a részvétel, hiszen a falugyűlésnek az lenne a lényege, hogy találkozzunk a lakókkal, megbeszéltjük a felmerülő problémákat, javaslatokat kapjunk, amelyek által még jobban tudjuk végezni a munkánkat – jegyezte meg a találkozó kezdetén Gáll Szabolcs polgármester. Hozzáfűzte: a falugyűlést élőben közvetítik a közösségi oldalon, így akinek kérdése van, ezen a felületen is elküldheti, és a gyűlés végén megválaszolják azokat.
Az elöljáró beszámolójában elhangzott:

16,2 millió lejes összbevétele volt 2023-ban Gyergyóalfalunak,

ebből 3,9 millió lej pályázati alap és kormánytámogatás, 8,7 millió lej a központi és megyei visszaosztásokból származó összeg, 3,6 millió lej pedig a saját adókból és illetékekből folyt be a község kasszájába. 
A kiadások 16,6 millió lejes összeget tettek ki, a bevételekhez képest 400 ezer lejes pluszköltséget az előző évről megmaradt bevételből fizették ki.

Az adminisztratív költségek 10,5 milliót, a beruházások pedig 6,1 millió lejt vittek el a tavalyi költségvetésből:

ez utóbbiból befejezték az aszfaltozásokat, elvégeztettek néhány kiegészítő munkálatot a sportcsarnoknál, költöttek a bucsini villanyhálózat kiépítésére, kazánt vásároltak a Mikó-kúria részére, drónt a tűzoltóság munkájához, ugyanakkor támogatták a Gyulafehérvári Caritas Biztos Kezdet Ház projektjét.
– Az önkormányzat 2023-ban számos tervet készíttetett: az új emeletes iskola felújítására; egy napelempark létrehozására; egy ravatalozó tervrajzának elkészíttetésére; községi utak felújítására és járdaépítésre; szociális lakások építésére – mondta el beszámolójában Gáll Szabolcs.
A 2024-es évet hasonlóan nagy tervekkel kezdte a községvezetés:

év közepéig szeretnék befejezni a bucsini villanyhálózat kiépítését.

Az 5,5 millió lej összköltségvetésű beruházás 25 százalékát a helyi önkormányzat, további 25 százalékát Hargita Megye Tanácsa és felét az áramszolgáltató vállalat finanszírozza. A beruházás révén 8,3 km középfeszültségű és 5,3 km alacsony feszültségű hálózatot építenek ki. A település 17 millió lejes pályázatot nyert a gázhálózat kiépítésére: a munkálatok várhatóan az év második felében kezdődnek el; az önkormányzat saját forrásaiból erre egymillió lejt költ.

– A környezetvédelmi minisztérium 46 millió lejt hagyott jóvá szennyvíz- és ivóvízhálózat bővítésére és felújítására:

ez a tevékenység közbeszerzés alatt van jelenleg. A projekt részeként felújítják a régi vezetékeket és biztosítják a vízellátást Borzont turisztikai övezetében. Tervben van még a ravatalozó épületének felújítása saját költségvetésből, a villanyhálózat további bővítése a Fehérpatak és Bükkfő részen. Idén elkészíttetjük a piaccsarnok műszaki terveit, a Guszti-kertben épülő iskola terveit, és azt reméljük, hogy az Országos Beruházási Társaság mihamarabb kiírja a közbeszerzési eljárást a borzonti tűzoltóépület, valamint a piaccsarnok megépítésére – mondta a községvezető.
Stabilizálódott a település hulladéktermelése és a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint

Alfalu az egyetlen település Hargita megyében, ahol a szelektív hulladékgyűjtés mértéke jelentősen nőtt: míg 2020-ban 53 tonna szemetet gyűjtöttek szelektíven, 2023-ra ez az érték 221 tonnára emelkedett

– számolt be az eredményekről Bege László Balázs alpolgármester. 
A falugyűlésen meghívottként volt jelen Bende Sándor parlamenti képviselő és Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke. A lakossági felszólalásokban ugyanakkor elhangzott több javaslat is: például, hogy fontos lenne javítani az árvízvédelmen a községi utak mentén, továbbá Borzonton járdaépítésre lenne szükség, és biztonságosabbá kellene tenni a gyalogátkelőket. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!