Gyergyószentmiklósi előválasztás: Eigel Tibor
FRISSÍTÉS: Interjúnk nyomtatásban való megjelenése után, április 5-én, pénteken reggel 9 órakor egy azonnali sajtótájékoztató keretében Eigel Tibor bejelentette, hogy visszalép a polgármesterjelöltségtől, és mégsem indul a pozícióért a vasárnapi, április 7-i előválasztáson.
– Polgármesternek lenni sokszor nem a leghálásabb közéleti feladat. Ön miért vállalná mégis?
– Mert hiszek abban, hogy a közösség szolgálata az egyik legfontosabb feladata egy embernek, és ez egyben a kereszténydemokrácia egyik elve is. Fontosnak tartom, hogy segítsem a városom fejlődését és jobb hellyé válását, és hiszem, hogy a polgármesteri tisztség az egyik legjobb módja ennek.
– Miben látja Gyergyószentmiklós igazi erősségét, potenciálját?
– Sokféle tényezőről beszélhetünk. Az egyik legfontosabb az itt élő emberek közössége és lelkesedése a város, büszkesége a gazdag kulturális élet iránt. Emellett itt a természeti környezet lehetőséget nyújt a turizmus és szabadidős tevékenységek fejlesztésére. A városnak jelentős agrárigazgatási hagyománya van, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, a fafeldolgozás fontos ágazatai a gazdaságnak. Emellett a turizmusnak és a vendéglátásnak is bővülnie kell, különösen a téli sportokra specializálódott közeli Gyilkostó miatt.
– Kérem, vázolja egy olyan elképzelését, amely által új munkahelyek jönnének létre a városban.
– Nagyon fontos az oktatás és képzés területére is nagyobb hangsúlyt fektetni, lehetőségeket teremteni a képességek fejlesztésére és a felnövekvő generációk számára a jobb oktatási lehetőségek biztosítására, gondolok itt akár a duális képzésre. A munkahelyteremtés és gazdasági fellendülés támogatása is kiemelt fontosságú, például egy ipari park, inkubációs ház létrehozásával vagy támogatási programok bevezetésével a kis- és középvállalkozások számára.
– Röviden hogy minősíti az elmúlt négy év városvezetői munkáját?
– Nehéz minősíteni, mivel számos tényező befolyásolja egy város életét és fejlődését. Azonban általában elmondható, hogy a városvezetők munkája akkor sikeres, ha sikerült fejleszteniük a város infrastruktúráját, növelniük a lakosság életszínvonalát, valamint támogatniuk a kulturális és gazdasági fejlődést. Fontos, hogy a városvezetők a lakosság érdekeit szem előtt tartva dolgozzanak, legyenek nyitottak az új ötletekre és kezdeményezésekre, a munkájuk során számba vegyék és kezeljék a kihívásokat. Az elmúlt négy év alatt elért eredmények és a városban tapasztalható fejlődés alapján én szívem szerint egy 5-ös osztályzatot, maximum egy 6 alá osztályzatot adnék az elmúlt négy évre.
– Időrendi sorrendben mi az a három legfontosabb és legsürgősebb feladat vagy probléma, amellyel polgármesteri munkáját kezdené?
– Első teendő az önkormányzat pénzügyeinek átvizsgálása, és ennek mentén az esetleges hiányosságok, veszteségek kijavítása. Prioritás az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése, például új egészségügyi központok vagy kórházak létrehozása. Felülvizsgálnám a város közlekedési infrastruktúráját, prioritásként kezelve a parkolást és a közösségi közlekedést, bővítve a gyalogos és kerékpáros infrastruktúrát.
Interjúk: Barabás-Pál Hajnalka, Burus János Botond