Folyamatos ellenőrzéseket tartanak megyeszerte a szociális ellátórendszerben
Az elmúlt időszakban többször egyeztettek a Hargita megyei szociális ellátórendszerben történt ellenőrzések kapcsán. A gyermekotthonokat érintő kérdések tekintetében a napokban Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója, valamint Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kereste fel javaslataival a prefektúrát, ahol a nyitottság és a kompromisszumkészség jegyében tárgyaltak.
Petres Sándor prefektust arra kérték, hogy lehetőségeikhez mérten és a hatáskörüknek megfelelően a jövőben vegyék figyelembe az ellenőrzések során azokat a javaslatokat, amelyek megfogalmazói főként azt hangsúlyozzák, hogy egy-egy ilyen ellenőrzés alkalmával a gyerekek a legkevésbé sérüljenek, ne történjenek visszaélések, ne sérüljenek a személyiségi jogok, és mindig a törvény szerint járjanak el.
Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálatának közleménye szerint ezek az ellenőrzések nemcsak a gyermekotthonokat, hanem az öregotthonokat is érintik, éppen ezért az elöljárók igyekeznek minél több helyszínre ellátogatni.
– A lókodi Kiss Rozália Ökumenikus Öregotthon az unitárius templom szomszédságában található, egy nyugodt és szép környezetben. Az ott történt ellenőrzések azonban nyugtalanságot keltettek, az alkalmazottak, akik amúgy is embert próbáló munkát végeznek, félnek, bátorításra van szükségük.
Azt szeretnénk, amit a tegnap a prefektúrán is kértünk: az ellenőrzés legyen humánus, erre figyeljenek oda. Ott, ahol embereket ápolnak és vigyáznak rájuk, tartsák ezt tiszteletben, vigyázzunk egymás méltóságára, senki se viselkedjen úgy, mintha bűncselekményről volna szó
– hangsúlyozta Borboly Csaba, aki szerint ezekben az intézményekben minden rendben van.
Ezzel egyidejűleg a megyeelnök felhívja a sajtó képviselőinek figyelmét, hogy körültekintéssel közelítsék meg a témát, ne legyen cél a szenzációhajhászás, ugyanis nem tesz jót sem a támogatók körében, sem a hozzátartozók szempontjából, ha nem a valóságot közvetítik.
– Ne keltsünk fölösleges pánikot! Az ilyen típusú intézményekben az államtól kapott támogatás nagyon kevés, ha csökken a bizalom, nehéz helyzetbe kerülhetnek! Figyeljünk a szociális területen dolgozókra, és óvjuk meg őket a fölösleges pánikkeltéstől, hogy munkájukat, hivatásukat megfelelően tudják végezni – hangsúlyozta Borboly Csaba.
A helyszínen készült élő videót itt tekinthetik meg.