Félelemkezelést tanultak a gyergyóalfalvi kisiskolások
A jócselekedetek erejével, a félelem leküzdésének módszereivel ismerkedtek a gyergyóalfalvi kisiskolások az elmúlt időszakban. Kiss Zsuzsanna iskolai tanácsadó Al Ghaoui Hesna Holli, a hős című gyermekkönyvét használva, a gyermekpszichodráma módszereit alkalmazva adott fontos kapaszkodókat a diákok mindennapjaihoz.
Közel kilencven, a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskolába járó kisiskolás diák olvasta el Al Ghaoui Hesna Holli, a hős című, a félelem leküzdéséről szóló gyermekkönyvét és vett részt Kiss Zsuzsanna iskolai tanácsadó programján.
Hős iskola program
– Iskolánk szeptemberben jelentkezett az alapítvány felhívására válaszolva a Hős iskola programba, majd felolvasómaraton alkalmával választottuk ki az ismert magyar újságíró, haditudósító könyvét, amely hősképző foglalkozásaink alapját adta – mondta érdeklődésünkre Kiss Zsuzsanna iskolai tanácsadó, a program koordinátora.
A szakember a pedagógusok segítségével népszerűsítette az iskolában a felhívást, miszerint mindazok a kisdiákok, akik elolvassák a Holli, a hős című könyvet, különleges meglepetésben részesülnek, amellett, hogy konkrét kapaszkodókat kapnak félelmeik leküzdéséhez.
Tanulás olvasmányélményekből
– A gyermekek kis csoportokban vettek részt a hősképző foglalkozásokon: a gyermekpszichodráma módszerét alkalmazva eljátszottuk a könyv történetét, elsajátítva azokat a gyakorlatokat, amelyek segítségével a főhős, Holli is leküzdi saját félelmeit. Megtanultuk a bátorságindulót, és a program végén felvettem a kapcsolatot az írónővel, aki a gyermekeknek szánt videóüzenetben bátorította és dicsérte meg őket: ez volt az ajándék a részvételért – számolt be Kiss Zsuzsanna.
Egy hónapig tartó kihívás
A hős iskola program részeként az alfalvi iskolások egy hónapon át tartó kihívásban is részt vettek, ezáltal az iskolában és otthon elvégzett jócselekedeteikkel tették szebbé a pedagógusok, a szülők és a társaik mindennapjait. – Ennek a munkának csak hosszú távon lehet mérni az eredményeit, de a lelkesedésből, a visszajelzésekből, a gyermekek viselkedéséből azt láttam, hogy érdemes folytatni. A következő tanévben a nagyobb diákokkal is szeretném megismertetni azt, milyen kapaszkodókat, útmutatókat lehet elsajátítani egy olvasmányból – összegzett Kiss Zsuzsanna.
A felelősségteljes kommunikáció kultúrája
A gyergyóalfalvi tanintézet az iskolai bántalmazás leküzdése témájában is több programot indított: 2024-ben elnyerték a Kamaszbarát iskola címet, és ezzel vállalták, hogy minden iskolai tevékenységbe beépítik az egymásra figyelés, a konfliktusmegoldás és a felelősségteljes kommunikáció kultúráját.