Esélyegyenlőség magzati kortól
Hivatalosan is megnyitotta ajtaját a Biztos Kezdet Ház Gyergyóalfaluban: a Gyulafehérvári Caritas szociális ágazatának projektje révén hat településen – Hargita és Maros megyében – indult el a szociálisan hátrányos helyzetű kisgyermekes családokat segítő program. Az első megnyitón, Gyergyóalfaluban elhangzott: az egész közösség számára erőforrást jelent, ha ezen családok gyermekei biztos kezdettel indulnak, esélyt kapva ezáltal képességeik kibontakoztatására.
A gyergyóalfalvi Belső utcában, a Szociális Központ épületében kapott helyet a Gyulafehérvári Caritas által elindított Biztos Kezdet Ház, amelynek megnyitóját tegnap délelőtt tartották. Az avatóünnepségen Gáll Szabolcs polgármester arról beszélt, miért fontos a település számára ennek a programnak az elindítása.
– Nagyon fontosnak tartjuk önkormányzati szinten, hogy ilyen és hasonló programok működtetésében részt vegyünk, hiszen mindannyian látjuk, tapasztaljuk, hogy nagy kihívást jelent a hátrányos helyzetben lévő gyermekek, családok megfelelő felzárkóztatása, esélyegyenlőségük biztosítása – osztotta meg gondolatait az elöljáró.
A gyergyóalfalviak támogató hozzáállását Ludescher László, a Caritas ágazati igazgatója is megerősítette, kiemelve, hogy 2001 novemberétől – az otthoni beteggondozó szolgálat indulásától – kezdődően partnerségi kapcsolatban vannak az alfalvi önkormányzattal, számos közös programmal, szolgáltatással segítve a hátrányos helyzetű embereket.
– Egyre több olyan önkormányzattal vagyunk kapcsolatban, ahol felismerték, hogy annyira erős egy közösség, mint amennyire erős annak leggyengébb láncszeme. Ezek a láncszemek azok a családok, amelyeket támogatni szeretnénk ebben a programban, mert hisszük, hogy ha egy biztos kezdettel indulnak el a gyermekek, az egész közösség számára erőforrást jelentenek majd – mondta ünnepi beszédében Ludescher László.
A Biztos kezdet egy biztos jövőért elnevezésű projekt célja, hogy több vidéki településen – Gyergyóalfaluban, Gyergyóremetén, Zetelakán, Oroszhegyen, Korondon és Marosszentgyörgyön – hozzáférést nyújtson alapszolgáltatásokhoz kisgyermeket nevelő, illetve babát váró családoknak. A norvég alapokból, a román állam hozzájáráulásával, valamint a Gyulafehérvári Caritas önrészével megvalósuló elképzelés révén az induló központokat didaktikai felszerelésekkel, munkaeszközökkel, irodaszerekkel, a terepmunkát szolgáló személyautókkal látták el. A csapatban több mint harminc személy dolgozik: a Caritas szakemberei a helyi közösségi asszisztensekkel kiegészülve végzik a munkát. A projekt jövő év augusztusában lezárul, de a munkát az önkormányzatok és a szakemberek segítségével folytatni kívánják – ismertette a részleteket Márton Melánia projektmenedzser.
A Biztos Kezdet Házak a szülés, születés, szülővé válás, csecsemőgondozás, fejlődési állomások követése, szocializáció, szülő-gyermek kapcsolat kialakításában kíván segíteni a családoknak.
– Partneri kapcsolatot szeretnénk kialakítani a családokkal, ezért a foglalkozásainkra a gyermekek szüleikkel együtt jönnek, hiszen kiemelt célunk az is, hogy a szülői kompetenciák megerősödjenek, az anya és az apa mintát tudjanak mutatni a gyermekeknek, és hogy a család mint egység jól működjön – vázolta a projekt újszerűségét Borbély Ildikó szakmai koordinátor.
Érdeklődésünkre elmondta: jelenleg Gyergyóalfaluban az első felmérések zajlanak, hogy kiderüljön, milyen problémákkal küzdenek a hátrányos helyzetű kisgyermekes családok. Az igények felmérését követően, a 0–6 éves korosztállyal és szüleikkel, valamint a várandós anyákkal egyéni, illetve csoportos foglalkozások keretében találkoznak. A Biztos Kezdet Ház intézményekkel együttműködve, egymás munkáját kiegészítve szeretne segíteni, a lehetőségeket és képességeket kiemelve, a családok ritmusához alkalmazkodva.
Miután Sajgó Balázs, a Gyulafehérvári Caritas lelki igazgatója áldását adta a házra, be lehetett járni a több helyiségből álló, kellemes hangulatú létesítményt.
A gyergyóalfalvi ház tevékenysége május elején indult: jelenleg nyolc családdal foglalkoznak, emellett személyes találkozások révén minél több kisgyermekes családhoz igyekeznek eljutni, ismertetni a lehetőséget és felkelteni az érdeklődésüket.
– Az ide járó szülők kérhetnek egyéni tanácsadást, pszichológiai segítséget is, emellett a tevékenységeken a közös idő és közös játék fontosságát emeljük ki – mondta el lapunk érdeklődésére Gyarmati Csilla szociális munkás.
Boncina-Székely Szidónia