Hirdetés

Egyre nagyobb károkat okoz a falvakra terelt teherforgalom

HN-információ

Online falugyűlés keretében vitatták meg Hargita Megye Tanácsának illetékesei, a gyergyócsomafalvi önkormányzat képviselői, valamint a helyi lakosok a falun áthaladó nehézgépjárművek okozta károkat, keresve a helyzet megoldási lehetőségeit. A gyűlésen elhangzott: Hargita Megye Tanácsa közösen a Hargita Megyei Közlekedésrendészeti Rendőrséggel beazonosított egy alternatív nyomvonalat a 126-os megyei út részleges tehermentesítésére mindaddig, amíg a teherforgalmat kiszolgáló utcák felújítása befejeződik.

Amint arról már korábban beszámoltunk, 2019 őszén Gyergyószentmiklóson felújítás miatt lezárták a teherforgalmat kiszolgáló útvonalat: a nehézgépjárműveknek így Gyergyótekerőpatak, Kilyénfalva, Újfalu, Csomafalva, Alfalu és Szárhegy településeken kell áthaladniuk. A falvak lakói aláírásgyűjtéseket kezdeményeztek az áldatlan helyzet orvoslását kérve; a gyergyócsomafalvi önkormányzat pedig június 17-én petíciót juttatott el a megyei tanácshoz, amelyben megfogalmazza a nehézforgalom által okozott kellemetlenségeket, a lakóházakban és a megyei út felületén keletkezett károkat, csatolva a dokumentumhoz a több, mint hatszáz lakos tiltakozását a kialakult helyzet ellen.

A panasz oka

A gyűlésen Márton László Szilárd gyergyócsomafalvi polgármester hangsúlyozta: a panasz nem a gyergyószentmiklósi fejlesztések ellen irányul, a probléma kiindulópontja az, hogy nem született előzetes egyeztetés, sem megoldási javaslat a gyergyószentmiklósi önkormányzat részéről.

A kialakult helyzet kapcsán tett jogi lépéseket Bodó Alpár, a Helyi Közigazgatási Vezérigazgatóság igazgatóhelyettese ismertette a falugyűlés iránt érdeklődőkkel. Megvizsgálva a polgármesteri rendeleteket, amelyekkel elrendelték a Dózsa György utcában a forgalom lezárását, valamint megjelölték az elkerülő útvonalat, a megyei önkormányzat jogi osztálya törvénytelennek ítélte azokat, mivel a vonatkozó dokumentáció nem tartalmazza az út adminisztrátorának – ez esetben a megyei tanácsnak - a beleegyezését a forgalomelterelésre vonatkozóan.

Ennek értelmében előzetes panaszt nyújtottak be Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatalánál július 7-én, kérve a rendeletek visszavonását. A városnak harminc nap áll rendelkezésére választ adni.

Amennyiben a polgármester nem válaszol törvényes határidőn belül, vagy nem tesz eleget a megyei önkormányzat kérésének, az intézmény jogvitát fog kezdeményezni, kérve a Hargita Megyei Törvényszéktől az akták semmissé nyilvánítását – mondta el Bodó Alpár, hozzátéve, hogy a károsult magánszemélyek egyénileg vagy csoportosan előzetes panaszt nyújthatnak be a rendeletek ellen, illetve a válasz elmulasztása esetén perbe hívhatják Gyergyószentmiklós polgármesterét, kérve a károk megtérítését és a rendeletek visszavonását.

A probléma előzményei

Az előzményeket Zólya Zsombor, Hargita Megye Tanácsa útgazdálkodási részlegének osztályvezetője mondta el: már 2010 előtt történtek egyezetetések Gyergyószentmiklós városával egy terelőút megépítését illetően, az önkormányzat azonban nem készítette elő a szükséges dokumentációt. 2016-ban a megyei tanács kérvényezte, hogy az ő adminisztrálásába kerüljön az út, azért, hogy a beruházás megvalósulhasson. Mindezekre az előterjesztett kérésekre mai napig nem érkezett válasz a város részéről – hangsúlyozta Zólya Zsombor.

Az osztályvezető elmondta: a megyei közlekedésrendészet képviselőivel bejárták a 126-os megyei utat, ellenőrizve a lakosság panaszainak megalapozottságát és felmérve az úttest meghibásodásait.

Az úttesten megjelent kátyúkat, repedéseket, hullámokat, amelyeket a teherforgalom idézett elő a megyei tanács kijavíttatja, az ezzel kapcsolatos szerződéskötés folyamatban van. Az útjavítási munkálatok után az aknatetők javítása is megtörténik. A több, mint 200 ezer lejes munkálat értékét azonban a megyei tanács bírósági eljárással fogja visszaigényelni Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatalától.

Ideiglenes megoldás

Borboly Csaba megyeitanács-elnök összegzésként elmondta: ideiglenes megoldásként, a prefektusi hivatallal egyeztetve és a megyei rendőrség jóváhagyását megszerezve a felére tudják csökkenteni a 126-os megyei úton jelenleg áthaladó nehézgépjárművek forgalmát. Maroshévíz irányába a 12-es jelzésú nemzeti úton a Nicolae Balcescu utca-Kárpátok utca-Szabadság tér-Gábor Áron utca- szakaszon áthaladva mehetnek Csíkszereda felé, valamint a Csíkszereda-Maroshévíz útvonalat továbbra is Tekerőpatak-Újfalu-Csomafalva-Alfalu-Gyergyószárhegy érintésével tehetik meg a nehézgépjárművek.

 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!