Cukorbetegség: még mindig vannak, akik azt hiszik, ragályos
Zajlik a munka a Hargita Megyei Ifjúsági és Gyerek, valamint a Gyergyói Cukorbetegek Egyesületénél – alig kezdődött el az év, és mindkét szervezetnél azon dolgoznak, hogy változatos programokkal fogadják tagjaikat. A megyei egyesületet Szőcs Zita, a gyergyóit pedig férje, Szőcs Gábor irányítja, de mint mondják, a cél ugyanaz: családias környezetet biztosítani a cukorbetegeknek, ugyanakkor folyamatosan tájékoztatni őket. Továbbra is számos tévhit él a betegséggel kapcsolatban, ezen is igyekeznek változtatni.
[caption id="attachment_21456" align="aligncenter" width="960"] Kézműves-foglalkozás a táborban. Mindig igyekeznek a lehető legváltozatosabb programokkal várni a fiatalokat Fotó: Archív[/caption]
Mindkét egyesület számára sikeres volt a tavalyi év, számos rendezvényt tudhatnak a hátuk mögött, ugyanakkor a támogatók listája is gyarapodott. A széles körű tájékoztatás érdekében nyílt napot tartottak, programokkal készültek a Cukorbetegek Világnapjára, lehetőséget biztosítottak a gyergyóiaknak ingyenes lábellenőrzésre, emellett pedig a megyei szervezet megtartotta a már hagyományos táborát is a fiataloknak.
Egyre több támogatás érkezik
A vezetők rámutattak: a megyei egyesületben a fiatalok, míg a gyergyóiban inkább az idősebb korosztály van jelen, a szétválasztásra pedig azért van szükség, mert a két korosztályt különbözőképpen kell megszólítani.
Szőcs Zita, a Hargita Megyei Ifjúsági és Gyerek Cukorbetegek Egyesületének elnöke megjegyezte, egyre többen támogatják a szervezetet, ami örömteli, mert a tábor megszervezéséhez mindig komoly anyagi háttér szükséges. Olyan gyermek is van, aki a táborokban naponta akár hétszer is étkezik, jegyezte meg, hozzátéve: ezek a táborok nemcsak a szórakozásról, hanem a tájékoztatásról és a betegség egyensúlyba helyezéséről is szólnak. Szintén tavaly – első alkalommal – pályázatokat is nyert az egyesület, a Bethlen Gábor Alap támogatásával vásároltak különböző eszközöket.
Kiközösítik a cukorbetegeket
Munkája során Szőcs Zita és férje is számos elgondolkodtató esettel találkozik, elmondásuk szerint azonban akkor döbbennek meg leginkább, amikor cukorbetegsége miatt közösítenek ki valakit. Ez a gyermekek és az idősek esetében is tapasztalható, és nem is kis mértékben: sokan például még mindig attól félnek, hogy esetleg elkaphatják a betegséget.
– Azt hiszik, hogy fertőző, hihetetlen, hogy még mindig itt tartunk – fogalmazott Szőcs Zita, hangsúlyozva: a nyílt napokat gyakorlatilag a tájékoztatás céljával tartják, azonban gyenge az érdeklődés.
Folytatják a munkát
Idén is igyekeznek megtartani a megszokott programjaikat, az év első három hónapja azonban a pályázatok megírásával telik. Január 29-én, Gyergyócsomafalván farsangi bált szerveznek, a későbbiekben pedig mind a fiatalokat, mind az időseket programok sokasága várja majd. Minden hónapban a gyergyószéki falvakon tartanak előadásokat, tavaly egy diabetológus szakembert is meghívtak ezekre. A fiatalok táborát augusztus végén tartják, idén pedig az idősek kérésére a Gyergyói Cukorbetegek Egyesülete is igyekszik egy háromnapos tábort szervezni.
Kertész László