Bemutatták a tervezetet
A tavalyinál jóval nagyobb, mintegy 155 millió lejes kiadással számol Gyergyószentmiklós költségvetés-tervezete, amelyet a hétvégi sajtótájékoztatóján mutatott be Csergő Tibor András polgármester.
A városvezető úgy fogalmazott: a rohamosan változó energiaárak miatt rugalmasan kellett összeállítani a költségvetést.
– Lényeges szempont volt, hogy egyetlen intézmény működése se kerüljön veszélybe, a béralapok is biztosítva legyenek, ugyanakkor a fejlesztéseket is lehessen elkezdeni, illetve folytatni – mondta elöljáróban Csergő Tibor András. Összesen mintegy 155 millió lej költséggel számol a büdzsé tervezete.
A bevételi oldalon 15 millió lej várható a személyi jövedelemadó visszaosztásából, 6,2 millió lej a helyi adókból és illetékekből, 10 millió az áfavisszaosztásból és 9,3 millió lejt várnak a lakószövetségektől hozzájárulásként a tömbház-hőszigetelési programhoz. Ezenkívül 107 és fél millió lejnyi állami és uniós alapokból érkező összeggel is számol a tervezet, ezeket mind beruházásokra fordítják.
A kiadási oldalon 10,2 millió lejnyi béralapot és szinte ugyanekkora működési kiadást terveztek, és 2,2 millió lejt terveznek kifizetni fűtésár-támogatásként. A tavalyinál nagyobb összeget, 3,7 millió lejt fordítanának a szociális rendszer kiadásaira. 1,3 millió lejt emészt fel a helyi rendőrség, 7,5 millió lejt a kórház, 19,6 millió lejt a tanügy, ebben a beruházások is benne vannak. 14 millió 800 ezer lejt útmodernizálásra költenének, a források legnagyobb része ez esetben is nyertes pályázatokból származik. Mintegy 10 és fél millió lej önrészre lesz szüksége a városnak a tervezett beruházások finanszírozásához és a vissza nem térítendő kiadásokra, ezt hitelből tervezik fedezni. A hitelt azonban addig nem tudja felvenni a város, amíg nem fogadta el a város idei költségvetését. A polgármester szerint más hátrányai is vannak a késlekedésnek.
– A késés okozhat olyan helyzetet is, hogy az államtól nem kapunk szubvenciókat, vagy a hitelkérelmet is hiába nyújtjuk be, hiszen nem tudjuk alátámasztani, miért szükséges, amíg nincs elfogadott büdzsé. Azt hiszem, az önkormányzati testület ebben az „üzemzavarban” nem méri fel, hogy károkat okoz a városnak – mondta Csergő. A közeljövőben ismét össze kell hívni a testületet, hogy a költségvetésről szavazzon, Csergő hangsúlyozta, ugyanazt az anyagot tudja előterjeszteni majd, amelyet legutóbb szeretett volna. Amint az a város honlapjára feltöltött határozatokból kiderül, 2021-ben kilenc alkalommal módosította a költségvetést a helyi önkormányzat.
Barabás-Pál Hajnalka