Alternatív románoktatást terveznek
A románnyelv-tanulás nehézségeinek áthidalására tesz rendhagyó kísérletet a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola és a helyi önkormányzat. A tanintézet mellett működő egyesület szerződést kötött egy idegennyelv-központtal, hogy általuk segítsen a tanulóknak aktív románnyelv-használókká válni.
Hosszú évek tapasztalata, hogy az abszolváló vizsgán és az érettségin egyaránt komoly akadályt jelent a diákoknak a románnyelvvizsga, nagyon sokan elbuknak, de még azok, akik sikeresen vizsgáztak sem tudják kamatoztatni nyelvismeretüket a hétköznapi életben. Ez azt is eredményezi, hogy magyar nyelvű egyetemeken tanulnak tovább, így a tanulmányaik befejezése után nehezen vagy egyáltalán nem tudnak eligazodni a romániai munkaerőpiacon. Arra is nagyon sok a példa, hogy inkább magyarországi felsőoktatási intézményt választanak, s később nem térnek vissza a szülőföldjükre. Ezt a folyamatot szeretnék megszüntetni azáltal, hogy segítenek a gyermekeknek könnyebben venni a nyelvi akadályokat, fogalmazott a kezdeményezés kapcsán Gáll Szabolcs polgármester, hangsúlyozva: abban hisz, hogy ha sikerül egy nyelvkurzus módszertanával elkezdeni oktatni a román nyelvet, ez lendületet tud adni a nyelvtanulásban. Attól a pillanattól, ahogy elkezdik érteni a nyelvet a gyermekek, az iskolában leadott tananyag is sokkal könnyebb, értelmezhetőbb lesz és sikerélményekhez vezet a tanulás, vélekedett.
A craiovai May Lily Idegennyelv Központ szakemberei korábban Gyergyóalfaluba látogattak, elemezték a diákok eddigi eredményeit, megismerkedtek a térséget érintő nyelvi nehézségekkel. A továbbiakban romántanárokat keresnek, akik hetente két alkalommal, délutáni tevékenység keretében, sajátos módszertannal tanítanak majd kommunikációt a gyermekeknek.
– Ez a próbálkozás a munkamenet kidolgozását követően lép életbe: szeretnénk minden korosztálynak bevezetni az alternatív, oktatást kiegészítő módszert, de első körben az ötödik osztályosokkal kezdenénk
– mondta Jakab-Bálint Márton, a Sövér Elek Szakközépiskola igazgatója.
A meghirdetett állásokra már vannak jelentkezők, akik november 8-án találkoznak a nyelvközpont szakembereivel: összeállítanak egy tananyagot, amely az alapját adja majd a képzéseknek. A projekt anyagi költségeit részben az önkormányzat fedezi a Sövér Elek Iskoláért Egyesületnek nyújtott pályázati támogatás formájában, de a helyi közbirtokosságot és a vállalkozókat is megszólítják majd, hogy segítsenek a költségekkel.