Alacsony oltási kedv Gyergyóban
A gyergyószentmiklósi oltóközpontba látogattunk a hétvégén. A központ munkatársai készségesen várják az oltásra jelentkezőket, de ezek száma egyre alacsonyabb.
Agyergyószentmiklósi oltóközpontban ottjártunkkor senki nem jelentkezett koronavírus elleni vakcináért.
Bíró Katalin nyugdíjas aneszteziológus, az oltóközpont koordinátor orvosa elmondta, a központot 2021. február elsején nyitották, akkor 24 alkalmazott dolgozott az intézményben. Mára már alig kilenc alkalmazottal üzemel a központ.
Hozzátette, a nyitást követő időszakban sokkal többen jelentkeztek oltásért, mint napjainkban, tavaly ilyenkor akár napi 200 személyt is beoltottak, illetve több kiszállásuk is volt: azokhoz a személyeket, akik nem tudtak a központba utazni, házhoz mentek az orvosok, és otthon oltották be őket. Ilyen kiszállások inkább az idősebb személyekhez voltak, akik legtöbb esetben más betegség miatt nem tudtak elmenni a központba. Az ilyen jellegű kiszállásra most is van lehetőség, ha van rá igény. Továbbá hozzátette azt is, a nyitás időszakában Maroshévízen nem volt központ, így az a régió is a gyergyóihoz tartozott, mára már ott is önálló központ működik.
Mint mondta, az első időszakban sokaknak gondot okozott a regisztrálás, az erre fenntartott internetes platformon az űrlap kitöltése, no meg sokan félreértették az értesítő sms-eket, és rossz időpontban mentek oltásért. Sok ilyen esetben sajnos nem tudták beadni a védőoltást. Mára már könnyebben megy a regisztráció, sőt akár anélkül is lehet a központban igényelni a vakcinát.
Bíró Katalin elmondta, sokkal nehezebb volt az elején, amikor még ismeretlen volt a rendszer, az elvárások, mára azonban belejöttek a központ dolgozói, de sajnos az igény drasztikusan csökkent, a kezdeti 200 személy/napi átlagról napi 20 személyre csökkent hétköznaponként, hétvégeken pedig még rosszabb a helyzet, alig éri el a 10 személyt az átlag.
Kérdésünkre, hogy az ételjegyek kiosztásával volt-e probléma, a koordinátor elmondta, Gyergyószentmiklóson az arra jogosultak megkapták az ételjegyet, már akiket sikerült elérni utólagosan, hiszen körülbelül 100 személy nem kapta meg, mivel vagy külföldön van, vagy már elhalálozott, de akadt olyan is, aki rossz telefonszámot adott meg, így nem tudták elérni a központ munkatársai. Hozzátette, ez pluszfeladat számukra, amelyet szintén ők kell koordináljanak, lebonyolítsanak.
Az oltásért folyamodó személyek számának csökkenése annak is betudható, hogy túl sok hamis információ terjed az oltással és a járvánnyal kapcsolatosan, illetve, hogy túl gyakran olvashatják az emberek, hogy nemsokára vége a járványnak, ezért természetes, hogy nem akarják beoltatni magukat a járvány vége előtt pár héttel. Elmondta, nagy probléma az is, hogy sok esetben a fertőzés szövődményei rosszabbak, mint maga a fertőzés, ami újabb indok lehetne, hogy a mostani időszakban is beoltassák magukat az emberek.
Kérdésünkre az oltóközpont vezetője elmondta, az idősebb korosztály körében nagyobb az oltakozási kedv, úgy tűnik, a legtöbb fiatalnak nem áll szándékában beoltatni magát. Ezt alátámasztja, hogy a nemrég megrendezett Egyfeszt alkalmával a központ speciális munkaprogrammal dolgozott, de egy fiatal sem ment, hogy beoltassa magát.
Leginkább a Pfizer oltóanyagot választják, a Jansent inkább azok választják, akik gyorsan szeretnék az oltási igazolást. Hozzátette, Modernát is tudnak beszerezni.
Kifejtette azt is, hogy a központ fenntartása sokba kerül, így nem látja értelmét a teljes munkaprogramnak ennyire alacsony oltakozási arány mellett. Megoldásként a szakember azt látja, hogy a családorvosok vegyék át a folyamatot, vagy a központ költözzön a kórházba. Viszont ezeket az opciókat még nem vitatták meg, szerinte ez azért lehet, mert ezt az időszakot csupán átmenetinek tartják a döntéshozók.
Megtudtuk azt is, hogy 2021-ben összesen 23 921 személyt oltottak be a Gyergyói-medencében, míg 2022 januárjában eddig 826 személy választotta az oltás beadatását. A nyári időszakban alig 500 fő körül mozognak, míg a tavaszi és őszi időszakban elérték a 3000 személyt is havonta.
Bege Botond