Hirdetés

A gyergyóújfalvi iskolások megsütötték az egykori Pilvax kávéház kínálatát

A forradalom és a gasztronómia témakörében tartottak bemutatót a gyergyóújfalvi Elekes Vencel Általános Iskola 5–8. osztályos diákjai. A forradalom és szabadságharc emléknapján saját maguk által készített süteményekkel és ételekkel idézték meg a hősök mindennapjait, ismerkedve a magyar gasztronómia remekeivel, azok elkészítési módjaival.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 2 perc
A gyergyóújfalvi iskolások megsütötték az egykori Pilvax kávéház kínálatát
Ünnepi hangolódás a gyergyóújfalvi iskolában. Gasztronómia és forradalom Fotó: Boncina-Székely Szidónia 

A gyergyóújfalvi iskola tankonyháján nagy volt a sürgés-forgás az elmúlt napokban: minden osztály egy-egy szabadságharcos kedvenc ételét kellett elkészítse, így készültek finomabbnál finomabb gasztronómiai különlegességek március 15-re.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az volt a célom, hogy az 1848-as forradalom kapcsán személyiségekhez tudják kötni az eseményeket a diákok: a hagyományos ünneplésen túl kutassanak a témában akár a gasztronómia felé kanyarodva, de ugyanakkor ismerjék meg a kiválasztott személy életútját – mondta el az ünnepi bemutató kezdetén Elekes-Köllő Márta pedagógus. Hozzátette: ahogy a gyermekekkel közösen kutatni kezdtek, hogy milyen ételek voltak annak idején a Pilvax kávéházban, egyre nőtt a kíváncsiság, és lassan összeállt a „menüsor”, minden osztály kiválasztotta a számára legkedvesebb szabadságharcost és a hozzá köthető ételt, süteményt. 

Így készült el Arany János Marcza-fánkja, Jókai Mór bablevese, Petőfi Sándor almás süteménye, Csernovics Emília kuglófja, Vörösmarty Mihály töltött káposztája, Kossuth Lajos kiflije, valamint a kokárdakeksz;

mindegyik osztály az étel elkészítése mellett az adott szabadságharcos életéről, személyiségéről plakát formájában közölt érdekes adatokat, emellett a kokárda jelentőségéről és a szabadságharcban részt vevő nőkről is érdekes tudnivalók kerültek be a diákok tudástárába. 

Boncina-Székely Szidónia 

A diákok elmondása szerint kiváló alkalom volt ez a sütés-főzés arra, hogy az osztályközösség összekovácsolódjon és hogy minél otthonosabban mozogjanak a konyhában.

Boncina-Székely Szidónia 

Az ételek nagy része az iskola jól felszerelt tankonyháján készült el, a gyermekek magabiztosan, jól használják az eszközöket, biztos voltam benne, hogy megbirkóznak a feladattal – mondta el Elekes-Köllő Márta hozzátéve, hogy a feladat által a magyar gasztronómia jellegzetes ételeit is megismerhették a tanulók.

A feladat részeként közösen elkészítettek a méteres kalács mintájára egy piros-fehér-zöld ételszínezékkel készült süteményt, amelyet március 15-i kalácsnak neveztek el, és elkészítési módja bekerült az iskola recepttárába.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!