Hirdetés

Vízkereszt

Vízkereszt napját, azaz Jézus Krisztus megjelenésének ünnepét üli szombaton a katolikus egyház. Ez az ünnep három eseményre is emlékeztet: a napkeleti bölcsek a kisded Jézusnál tett látogatására, Jézus megkeresztelkedésére és első csodájára, a kánai menyegzőn tett borszaporítására. Vízkereszt a karácsonyi ünnepkör végét is jelzi.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 2 perc
Vízkereszt
Illusztráció Fotó: László F. Csaba

A kereszténységben a 4. század elején vált vízkereszt napja liturgikus ünneppé, 312 és 325 között kezdett elterjedni először keleten, majd nyugaton. Három eseményre emlékeztet az ünnep: a napkeleti bölcsek imádására, Jézus megkeresztelkedésére a Jordánban és Jézus első csodájára a kánai menyegzőn. Vízkereszt hagyományos elnevezése, az epifánia a görög epiphaneia, megjelenés szóból származik, a Szentírásra utal vissza. Az Ószövetségben Isten különféle módokon nyilvánítja ki önmagát az embereknek, ahogy megjelenik Mózesnek az égő csipkebokorban vagy a tűzoszlop képében, vagy ahogy prófétái által szól hozzánk. Az ószövetségi ígéretek Jézus Krisztusban teljesednek be, amikor Isten emberré lesz.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Vízkereszt ünnepe arra emlékeztet, hogy Jézus Krisz­tus­ban Isten megjelent közöttünk és elhozta nekünk az üdvösséget. Vízkeresztkor ünnepeljük a napkeleti bölcsek, vagy népiesen a háromkirályok érkezését. Az evangélium bölcseknek nevezi őket, de nevüket nem említi. A hagyomány szerint hárman voltak, a 8. században élt Beda Venerabilis a nevüket is említi: Caspar, Melchior, Balthasar – azaz Gáspár, Menyhért, Boldizsár.
A magyarság körében a vízkereszt ünnepéhez kötődően különböző népszokások alakultak ki a századok során, és hagyományosan ekkor kezdődik a húshagyókeddig tartó vidám mulatozások ideje, vagyis a farsang.
Vízkereszthez kötődik a házszentelések szokása is, amely a 15. században alakult ki. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!