Hirdetés

Vigyázzunk a tűzzel

Az ünnep fényei nemcsak meghittséget, hanem kellő odafigyelés és elővigyázatosság hiányában bosszúságot, vagy akár nagyobb bajt is okozhatnak. Kérdéseinkre Deák Csaba, a Gyer­gyó­újfalvi Önkéntes Tűzoltó-alakulat vezetője válaszolt.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 2 perc
Vigyázzunk a tűzzel
Fokozott figyelemmel használjuk az ünnepi fényeket Fotó: Illusztráció

Az adventi koszorúk fénye sok háztartásban megjelenik a karácsonyt megelőző időszakban: ilyenkor gyertyákat gyújtunk, ami fokozottan tűzveszélyes, ha nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogyan használjuk.
A nyílt láng használata számos veszélyforrást rejt magában, ezért bármilyen banálisan hangzik, soha ne hagyjuk még csak rövid időre sem felügyelet nélkül. Adventi koszorúk esetében arra is figyeljünk, hogy a gyertyaláng közelében ne legyenek gyúlékony dolgok – abrosz, vagy egyéb díszítőelemek a koszorún – hangsúlyozza a legfontosabb szabályokat Deák Csaba. 
A karácsonyi időszakban sokan vásárolnak csillagszórót, használatukkal kapcsolatban a szakember kiemeli: ezeket ne helyezzük a karácsonyfára, hanem kézben tartva égessük el, használatukat követően pedig ne tegyük a szemetesbe, mert tüzet okozhatnak. 
Az ünnepek idején használatos égősorok használatakor is legyünk körültekintők: bár legtöbbjük led világítású, így nem gyúlékony, viszont rövidzárlatot okozhatnak, ami tűz keletkezéséhez is vezethet. Amikor elhagyjuk a lakást, mindig kapcsoljuk le a fényeket, főként a karácsonyfán – tanácsolja Deák Csaba. A kültéri világítás esetében pedig aranyszabály, hogy funkcionálisat vásároljunk, hiszen a kültérre szánt világítóeszközök pára és víz elleni védelmi funkcióval vannak ellátva. Bár a kereskedelemben sokféle égősort forgalmaznak, mindenképpen előnyös, ha elektronikai szaküzletben szerezzük be ezeket, így nagyobb eséllyel jobb minőségű terméket kapunk – emelte ki Deák Csaba. 
Amennyiben mégis tűz keletkezik, és még a kezdeti fázisában van, valamilyen nem gyúlékony tárggyal fedjük le azt, hogy ne kapjon oxigént, vagy pedig öntsünk vizet rá. Az elektromos tárgyak esetében viszont ne próbálkozzunk a vízzel való oltással, ilyenkor próbáljuk áramtalanítani a lakást. A tűz másodpercek alatt terjed, ha úgy látjuk, hogy már nem tudunk közbeavatkozni, hívjuk mihamarabb a 112-es segélyhívó számot, illetve a helyi önkéntes tűzoltókat – összegezte a legfontosabb tudnivalókat Deák Csaba, kiemelve, hogy térségünkben nem jellemzőek az ünnepekhez köthető tűzesetek, ezen egyszerű szabályok betartásával továbbra is megelőzhetők. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!