Olyan drága a poroltó, hogy nem merik használni

A Pro Afrika Alapítvány missziós küldetésén vett részt és két hetet tölthetett Kenyában, valamint Tanzániában Mostis Ádám, a homoródszentmártoni ön­kéntes tűzoltók parancsnoka. Életre szóló élményekkel gazdagodott, az ott töltött idő alatt pedig szakmai tapasztalatai átadásával segítette a helyieket.

Hadnagy Éva
Olyan drága a poroltó, hogy nem merik használni
Fotó: Mostis Ádám

Karitatív és lelki segélyt egyaránt igyekszik nyújtani a nagyváradi székhelyű Pro Afrika Alapítvány Kenya és Tanzánia lakóinak, ahol hatalmas méreteket ölt a mélyszegénység. Legutóbb február elején voltak missziós küldetésen, a csapatot Mostis Ádám, a Homoródszentmártoni Önkéntes Tűzoltók Egyesületének parancsnoka is erősítette.

– Bár felkészülten mentem, mégis nagyon mellbe vágott, hogy a szegénység szinte az egész országra jellemző. Mondhatni, rendszerszintű. Teljesen más világ, amit a turistáknak szánnak, és teljesen más a mindennapi élet, amit a helyiek élnek

– fogalmazott. A lakosság 80 százaléka falvakban él, vályogházakban, mezőgazdaságból, ám a területek nagy részét most is kézi erővel és eszközökkel művelik, a földrajzi adottságokból kifolyólag, de nemcsak, nincs gépesítve szinte semmi. Az oktatásért, egészségügyi ellátásért fizetni kell, ezért nem is mindenki tudja megengedni magának, enélkül pedig gyakorlatilag nincs kitörési lehetőség.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Mostis Ádám alap-elsőse­gélynyújtási technikákkal és tűzoltási ismeretek átadásával készült. Főleg iskolákban gyermekeknek, tanároknak és lelkészeknek tartott képzéseket, előnyben részesítve azokat a módszereket, amelyek nem igényelnek semmiféle technikai felszereltséget. Elméleti és gyakorlati bemutatókat egyaránt tartott, igaz, az itthoni protokollt adaptálnia kellett az ottani helyzetekre, hiszen itthon a mentő hívását követően érkezik a segítség, ott azonban ez akár fél napba is telhet. Tűzoltással, tűzvédelemmel kapcsolatos ismereteket is átadott, és számtalan pozitív visszajelzést kapott. A képzések végén át is rendezték az iskolákat, menekítési útvonalakat hozva létre.

– Nagyon nyitottak voltak, és hajlandóak változtatni az addigi helyzeten, a tanultaknak megfelelően. Volt, ahol földrengés-szimulációs gyakorlatot játszottunk el, és arra is azt mondták, hogy alkalmazni fogják

– részletezte a tűzoltóparancsnok. Az intézményekben poroltók ugyan vannak, de mivel drága eszközök, ezért sosem használták, és nem is tudták, hogy mit kezdjenek velük.

Olyan drága a poroltó, hogy nem merik használni
Fotó: Mostis Ádám
Ahol az alap is hiányos. Életmentő gyakorlatok, hasznos információk

Ezek használatát is megmutatta. Afrikai tartózkodása alatt egy hivatásos tűzoltóságon is megfordult, ahová adományként védőruhákat és eszközöket vittek.

– Nagyon gyerekcipőben járnak ott a tűzoltóságok nemcsak felszerelések, hanem ismeretek tekintetében is. Először láttam tűzoltópalackot vízzel feltöltve, nem pedig porral, ahogy mi használjuk, ha pedig a mi autóink öregek, akkor az ottaniak az őskövületek kategóriába tartoznak

– részletezte a tapasztalatait. Hozzátette, a domborzati formák miatt, mivel nagyon meredek a vidék, tűz esetén csak kézi szerszámokkal tudnak beavatkozni az oltásba, de a vízhiány is nehezíti a dolgukat.

– Úgy vélem, olyan ismereteket sikerült átadnom, ami számukra új volt, és hasznos. Ilyen téren sikernek élem meg ezt az utat, és követendő példának, hiszen nemcsak kenyérre és lelki támaszra van szükségük, hanem hasznos ismeretekre is az ottani embereknek

– összegezte afri­kai útja során szerzett tapasztalatait Mostis Ádám, a homoródszentmártoni önkéntes tűzoltók parancsnoka.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!