Kutyául szilvesztereznek
Bár a kutyákat viseli meg legjobban, a szilveszteri tűzijáték szakértők szerint mindegyik házi kedvencet stresszhatás éri a zaj miatt, ezért különösképp érdemes figyelni rájuk az év utolsó éjszakáján.
A szilveszter majdhogynem elengedhetetlen kelléke a tűzijáték, a petárdapufogtatás. A pazar látvány, a hangos robaj azonban ijesztő a háziállatok – főként a kutyák és a macskák – számára. Mint kiderült, felkészüléssel és gondos odafigyeléssel nagyban lehet segíteni azon, hogy a házi kedvencek ne pokolként éljék meg az év utolsó éjszakáját, és a gazdinak se tegyék pokollá azt.
A Hargita Népe megkeresésére dr. Ráduly András állatorvos vázolta a pirotechnikai termékek zajának, fényének hatását a házi kedvencekre, pár hasznos tanáccsal látva el a gazdikat.
– Nemcsak a kutyáknak okoz stresszt és kelt bennük félelmet a petárda és a tűzijátékok hangja, hanem az összes házi kedvencben és állatban, legyen szó rágcsálóról vagy madárról. Egyaránt érzékenyek lehetnek a hangokra és akár a fényekre is, ennek megfelelően, az állat temperamentumának függvényében, különböző reakciókat válthatnak ki
– közölte az állatorvos.
Mint elmondta, sok kutya fél ezektől a fényektől és zajoktól, amelyek miatt szoronghatnak, idegesek lehetnek, de akár agresszívvé is válhatnak.
– Általában meneküléssel, rejtőzéssel, ugatással vagy sírással reagálnak az eseményekre. A macskák is érzékenyek a zajra, hajlamosak elrejtőzni vagy elbújni előle. Néhány macska még az étvágyát is elveszítheti stressz hatására
– fogalmazott Ráduly, hozzátéve, hogy ezek a reakciók erősebb vagy visszafogottabb formában megfigyelhetők madaraknál, kisemlősöknél és más kis háziállatoknál is.
A szakember szerint mivel ezek főként külső forrásból érkező robajok, a gazdik legfontosabb feladata, hogy figyeljenek kutyájuk, házi kedvencük viselkedésére, és próbáljanak csendes és biztonságos helyet biztosítani számukra. Mint mondta, a hely biztonságérzetet nyújt, ha az zárt, a kívülről érkező zajok tompábban hallszanak, és az állatnak lehetősége van elrejtőzni benne.
– Petárdazajban és tűzijáték-ropogáskor javasolt háttérzenét vagy fehér zajt lejátszani a külső zajok elnyomására. Amennyiben tudjuk kisállatunkról, hogy fokozottan érzékeny ezekre a zajokra, állatorvossal való konzultáció után megpróbálhatunk olyan termékeket használni, mint a megnyugtató feromonokat kibocsátó eszközök, vagy a háziállatok számára készült nyugtató táplálék-kiegészítők
– ajánlott egy másik megoldást Ráduly András.
Az állatorvos felhívta a figyelmet, ebben az időszakban a háziállatokat mindenképp társaságban kell tartani, fokozottan figyelni kell a kisállatok viselkedésére.
– Az állatok semmiképpen ne maradjanak egyedül, főleg amennyiben félős kiskedvencről van szó, vagy olyanról, amely még sosem volt hasonló helyzetben, hogy lássuk, miként reagál az ingerekre. Legjobb, ha mellettük vagyunk, és jelenlétünkkel próbáljuk megnyugtatni őket
– szögezte le.