Tilos a nyájak őrzéséhez kangal és kaukázusi kutyákat használni
Csíkszereda közigazgatási területén tilos kangal, illetve kaukázusi pásztorkutyákat tartani a legelő juhnyájak őrzésére – erről az önkormányzat képviselő-testülete soron kívüli tanácsülésen döntött csütörtökön. A legeltetési szabályzatba belefoglalt döntést Korodi Attila polgármester szerint a közbiztonság javítása érdekében „aktuális és elengedhetetlen volt meghozni”.
A csíkszeredai önkormányzat tavasszal fogadta el a legeltetésre vonatkozó szabályzatot, és Korodi Attila polgármester szerint már akkor felmerült annak a kérdése, hogy a nyájőrzésre használt kangal és kaukázusi kutyákat a pásztorok képesek-e megfelelően kordában tartani. Akkor azonban az érintettek türelmi időt kértek, ezért aztán a kérdést egy ideig nem feszegették. Szeptemberben azonban súlyos incidens történt, ami a figyelmet ismét a kérdésre irányította. Az esetről a Székelyhon számolt be: a portál szerint kangal és kaukázusi pásztorkutyák támadtak egy futóra Csíksomlyón: a koronkai férfit többször megharapták, és a pásztor parancsára sem vonultak vissza, csak ütlegelésére hagyták abba a támadást. Az áldozatot a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán többszöri harapás okozta sérülések miatt kezelték, az ügyben pedig büntetőeljárás indult a veszélyes vagy agresszív kutyák tartására vonatkozó szabályok be nem tartása miatt.
– Az esetet követően eldöntöttük, hogy módosítjuk a legeltetési szabályzatot, és megtiltjuk a pásztoroknak, hogy a szóban forgó kutyákkal őriztessék a nyájat. Ez történt meg most – mondta a tanácsülésen Korodi Attila polgármester.
A város vezetősége ugyanakkor arra kéri a lakosságot, jelezze a helyi rendőrségnek, ha a megyeközpont külterületén juhnyájjal találkozik, hogy ellenőrizzék: a tevékenység megfelel-e a legeltetési előírásoknak.
– Kétezer lejre büntethető, aki megszegi a szabályzatot és engedély nélkül legeltet, illetve kangal vagy kaukázusi kutyákkal őrizteti az állatokat – szögezte le az elöljáró.

