Hirdetés

Immunerősítés a patikából?

Mielőtt vitamint választunk gyermekünknek, fontos lenne néhány kérdést tisztázni – állapítja meg dr. Ko­vács Emőke. A csíkszeredai csa­ládorvos szerint ugyanis amíg nem tudjuk, hogy a kicsinek milyen vitamin pótlására van szüksége, addig hibát követünk el, ha indokolatlanul bevezetjük ezeknek a készítményeknek a szedését.

Pál Bíborka
Immunerősítés a patikából?
Tablettákba zárt ellenálló képesség? Árthatunk is vele Fotó: Máthé-Háromszéki Eszter

Óvoda- és iskolakezdéskor, illetve az ősz beköszöntével nagyon sok szülő vásárol különböző multivitaminokat gyermekének. Az interneten olvasható és a különböző médiafelületeken megjelenő ajánlások hatására szinte általánosan elfogadott lett ugyanis a szülők körében, hogy a hűvös időszakban gyakori vírusos, náthás megbetegedésekkel szemben vitaminok szedésével erősíthetik gyermekük ellenálló képességét. Mivel ezek a készítmények recept nélkül kaphatók, illetve a gyártók és forgalmazók hangsúlyosan reklámozzák őket, népszerűségük nagy. Felmerül viszont a kérdés, hogy ellenőrizetlenül szedve valóban a kívánt hatást fejtik-e ki? 

A multivitamin nem feltétlenül immunerősítő

Dr. Kovács Emőke családorvos szerint csak akkor ajánlott bármilyen vitamin pótlása, ha a megfelelő laboratóriumi vizsgálatokat követően bebizonyosodott, hogy a gyermek szervezetében hiányállapot lépett fel, illetve tudjuk annak mértékét is. 

– Amíg ezeket a kérdéseket nem tisztáztuk, hibát követünk el, ha indokolatlanul mindenféle vitaminnal tömjük a gyermeket

– fogalmazott.
A multivitamin-készítményekkel kapcsolatosan arra is felhívta a figyelmet, hogy míg a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességünk valóban az immunrendszerünk működésétől függ, téves az az általános vélemény, hogy immunrendszerünk erősítéséhez multivitamin-készítmények szedése ajánlott. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Az immunrendszer működését specifikus sejtjeink, a limfociták biztosítják. Fertőződés esetén bonyolult folyamatok, ún. „belső háborúk” zajlanak a szervezetünkben, ami már a fertőződés kapujában (bőr, orr- és toroknyálkahártya, tüdő, gyomor) elkezdődik, azaz különböző sejtvonalak működése aktiválódik: míg egyik sejtvonal a kórokozók direkt elpusztítását végzi, addig mások az ellenanyag-termelést biztosítják. Az immunrendszerünk kiegyensúlyozott működéséhez mindkét folyamatnak jól kell működnie, a multivitaminok azonban ebbe nem szólnak bele

– vezette le a folyamatot. 

Vigyázni kell a mennyiséggel! 

Az sem elhanyagolható szempont, hogy a gyógyszertárakban és drogériákban kapható vitaminok párhuzamos szedése miatt előfordulhat, hogy a megfelelőnél nagyobb mennyiségű vitaminhoz jut a gyermek szervezete, ami megterheli a máj, vese és gyomorbélrendszer működését. Érvényes ez a C-vitaminra is, aminek a szedése dr. Kovács Emőke szerint már annyira beépült a köztudatba, hogy ritkán kérik ki ezzel kapcsolatosan az orvos tanácsát, pedig fontos tudni, hogy ez a vitamin sem rövidíti meg a vírusos megbetegedések lefolyását, szedésével legfeljebb az általános közérzeten javíthatunk.

– Sőt, ha túl nagy dózisban szedjük, a vesekőképződésre hajlamos betegeknél fokozhatjuk az oxaláttartalmú vesekövek képződését. Azt is tudnunk kell a vitaminokkal kapcsolatosan, hogy a mesterségesen bevitt vitaminok útja a szervezetben nem ugyanaz, mint a tápanyagokkal bevitt vitaminok természetes útja. Éppen ezért illúzió azt gondolnunk, hogy a patikák polcáról megvásárolt vitaminokkal megvásárolhatjuk az egészségünket

– mondta.
A gyermekek egészséges életvitelével és növekedésével kapcsolatosan a családorvos fontosnak véli szem előtt tartani, hogy az immunrendszerük fejlődéséhez szervesen hozzátartozik az, hogy a különböző vírusos és bakteriális betegségekkel lépésről lépésre megismerkedik a szervezetük, és fokozatosan válik azokkal szemben ellenállóvá: azaz míg kicsi korban egy vírusos fertőzésből hosszabb ideig tart, amíg meggyógyulnak, nagyobb gyermekeknél ez már néhány napra rövidülhet, mivel az immunsejtek már felismerik, és tudják, hogy mit kell tenniük az adott fertőzéssel szemben.

– Fontos, hogy a hideg évszak beköszöntével fokozatosan hozzá kell szoktatni a gyermek szervezetét az alacsonyabb hőmérséklethez, hiba a mai gyakorlat, hogy mindenhová autóval visszük a gyermekeket. A reggeli kéz a kézben séta pont elégséges lenne például arra, hogy az orr- és szájnyálkahártya hozzászokjon a hidegebb időszakhoz, nem beszélve arról, hogy ez egyben egy lelki ráhangolódás is az új napra

– tette hozzá a családorvos. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!