Amikor a forró fürdő nem nyugtató hatású
Egyre több gyermeket érint az ekcéma kialakulása, ősszel és télen csak rosszabbodnak a tünetek a hideg szél, a bőrt szárító hatások miatt. Csíkban 10 százalékot is elérheti a bőrelváltozásban szenvedők aránya, és ez a szám csak növekedni fog, közölte dr. Mezei Márta csíkszeredai bőrgyógyász.
Míg a bőr felszínén lévő zsírréteg véd a környezeti hatásokkal szemben, a túl meleg lakótér, a szobákban száraz levegője hosszú távon bőrelváltozásokat, ekcéma vagy atópiás dermatitisz kialakulását okozhatja. A központi fűtés, a ruhák túlzott tisztítása, a gyakori melegvizes fürdés és a steril környezet fokozottan káros a gyermekekre nézve – vallja dr. Mezei Márta csíkszeredai bőrgyógyász.
Ne cseréljünk túl gyakran testápolót
Érdeklődésünkre közölte, hogy az ekcéma legjellemzőbb tünete a viszkető, száraz, piros folt, ami korosztályonként változik. Babák esetében főleg arcon, kisiskolásoknál inkább hajlatokban jelentkezik, akárcsak a felnőtteknél. Mint mondta, egyszerű esetben testápoló megoldhatja a problémát, de nem mindegy, hogy a szülők milyen készítményt választanak gyermeküknek.
– Minél egyszerűbb összetételű krémet kell keresni, ami lehetőleg illatmentes. Rengeteg termék elérhető és a szülő persze reménykedik, ha valami nem válik be, akkor majd a következő próbálkozás jó lesz, de nem szabad cserélgetni a testápolókat. Nem vezet jóra, ha a szülő többféle krémet próbál ki, és egymás után több terméket használ
– mutatott rá a bőrgyógyász, kiemelve, ha nagyon vakaródzik a gyermek és egyre pirosabb a folt, nem elég a testápoló. Ilyenkor gyulladáscsökkentő készítményt kell alkalmazni, ami gyógyszertárakban kapható.
Növekvő arányok
A bőrgyógyász szakorvos elmondta, hogy a Csíki-medencében, de országszerte is egyre több gyermek küzd ekcémával, és a jelenség a megváltozott életvitelhez kapcsolódik. Mint mondta, húsz évvel ezelőtt Bukarestben ritkán találkozott ekcémás esettel, de most már a mi térségünkben a lakosság akár 10 százalékát is érintheti ez a bőrelváltozás.
– Az is okozhatja az ekcéma kialakulását, hogy naponta fürdetjük a gyermeket, jó meleg lakásban élünk, gyakran használunk testápolót, és nem hagyjuk, hogy kialakuljon a bőr zsírossága, a természetes védőháló
– magyarázta a jelenséget dr. Mezei Márta, megjegyezve, hogy jellemzően ősszel és télen a hideg hatására a tünetek felerősödnek.
Káros a steril környezet
A környezeti tényezők mellett a genetika is közrejátszhat a tünetek kialakulásában, ugyanakkor elhangzott, hogy könnyebben kialakul a gyermek szervezetében az ellenálló képesség, ha sok időt tölt a szabadban, ha kisállatokkal barátkozik, kortársaival találkozik. A túl steril környezet és a gyakori kézfertőtlenítés rossz hatással lehet a bőrre. Az egészséges környezetben nincs sterilitás, hívta fel a figyelmet a bőrgyógyász.
– Azt tanácsolom, ne cserélgessük a kozmetikumokat, ne vasaljunk ki minden ruhát, ne használjunk gyakran kézfertőtlenítőket, csak indokolt esetben. A lényeg, hogy ne váljanak napi rutinná ezek a tevékenységek – mondta a csíkszeredai bőrgyógyász. – A gyermekkori ekcéma idővel kinőhető, jellemzően 2-3 éves kor között, amikor kezd zsírosodni a bőr, enyhülhetnek, el is múlhatnak a tünetek, de krónikussá is válhat a bőrelváltozás. Sajnos akinek csúnya gyermekkori ekcémája van, annak ötvenévesen is érzékeny lesz a bőre
– fűzte hozzá dr. Mezei Márta.