Zsúfolt folyosók és munkagépek zaja
A csíkszeredai poliklinika épületének korszerűsítési munkálatai eddig kétszer szüneteltek: egyszer a finanszírozó, az Országos Beruházási Társaság (CNI), másodszor pedig a hideg miatt. Így várhatóan a becsültnél többe kerül majd, és néhány hónappal a határidő is módosulhat.
Legutóbb tavaly szeptemberben számoltunk be a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház járóbeteg-rendelőintézete épületének modernizálási munkálatairól – most ismét a helyszínen jártunk, hogy lássuk, hogyan zajlik a felújítással párhuzamosan a betegellátás.
A munkálatok miatt a rendelőket átköltöztették abba az épületszárnyba, ahol egyelőre nem dolgozik a kivitelező, a kórház adminisztrációs irodái pedig ideiglenesen a város egy másik pontján működnek. A rendelés, ha nem is zavartalanul, de zajlik két szinten.
– Leginkább az időponttól függ, hogy mennyire van zsúfoltság a – váróteremként használt – folyosókon. Mivel egymás mellett egyszerre több rendelő működik, és több szakorvos rendel, olykor sok páciens kénytelen várakozni. Hétfőn és pénteken érkeznek a legtöbben vizsgálatra, a többi napok valamivel enyhébbek
– mondta az egyik alkalmazott.
Látogatásunk idején viszonylag gördülékenyen ment a rendelés, a sorukra váró betegek a korszerűsítési munkálatokra nem panaszkodtak, az egyes rendelők előjegyzési rendszerére már annál inkább.
– Időnként sokunkat zsúfolnak össze erre a szűk folyosóra, ráadásul hiába van előre egyeztetett időpontunk a vizsgálatra, mintha figyelembe se vennék
– jelezte az egyik páciens.
A poliklinika felújításával kapcsolatos fejleményekről Stekbauer Zsombor, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház gazdasági igazgatója tájékoztatott: 2023. november 3. és 2024. január 1. között a munkálatok szüneteltek az Országos Beruházási Társaság (CNI) finanszírozási nehézségei miatt, január elsejétől pedig a télies időjárási körülmények miatt. Ezért valószínűsíthető, hogy az eredeti, október 20-i befejezési határidőt szükséges lesz meghosszabbítani mintegy három hónappal.
– Mivel felújításról van szó, vannak előre nem látható pluszmunkálatok, amelyek pluszköltséggel is járnak. A beruházásban 20 millió lej szerepelt, de ez még emelkedhet
– jegyezte meg a gazdasági igazgató.
Az ütemterv szerint a hátralévő munkálatok a következők: épületgépészet, épületvillamosság, belső és külső befejező munkák, területrendezés, közművek bekötése, felszerelések és berendezések megvásárlása és működésbe helyezése.
– Ami az orvosi tevékenységeket illeti, a felújítás miatt elköltözött rendelők működnek, mind medikális, mind betegforgalmi szempontból megfelelőnek mondható körülmények között. A másik szárnyból áthallatszó, a munkálatokkal járó zaj az, ami esetenként zavaró lehet a rendelések ideje alatt, de ezt eddig mind a páciensek, mind a személyzet megértéssel kezelte. Az, hogy az elkészülő két új szárnyban milyen szakrendelők kapnak majd helyet, és azokban hány orvos fog dolgozni, jelenleg még tervezés alatt áll. A felújított terekben lehetőség lesz egyesíteni a kórház járóbeteg-szakrendelőit, az a célunk, hogy a betegek egy helyen találják meg a lehető legtöbb egészségügyi szolgáltatást
– jelentette ki Stekbauer Zsombor.